U utorak, 12. rujna u požeškoj su se Katedrali okupili učenici i djelatnici Katoličke gimnazije, Katoličke osnovne škole i drugih gradskih škola kako bi s Bogom započeli novu školsku godinu. Euharistijsko slavlje predvodio je biskup Antun Škvorčević, a koncelebrirali su predstojnik Ureda Požeške biskupije za katoličke škole Ivica Žuljević, ravnatelj Katoličke osnovne škole Želimir Žuljević, vjeroučitelj u Katoličkoj gimnaziji Marijan Pavelić, vjeroučitelj u Katoličkoj osnovnoj školi Ivica Bošnjak, kancelar Ivan Popić i drugi svećenici iz središnjih biskupijskih ustanova.
Na početku svete mise biskup je pozdravio prisutne školske djelatnike i učenike te im poručio da smo se okupili u Katedrali kako bismo nastojali utvrditi ponajprije što nam je u srcu, jer o tome ovisi i kako će nam biti u glavi. Naše srce može živjeti otvorenost, sabranost, dobrotu, toplinu, plemenitost, radost, ljubav. Sve su to duhovne stvarnosti, darovi Božji po kojima nam je u školi lijepo i po kojima napredujemo, kazao je biskup. Pozvao je učenike neka zajednički zamole Isusa da im u srce unese upravo tu duhovnu ljepotu kako bi im započeta školska godina bila uistinu dobra.
Homiliju je biskup započeo osvrtom na građevinske radove na pročelju Katedrale, kamo se vraćaju obnovljeni ukrasi te je spomenuo kako ga uređivanje stolne crkve podsjeća na to da je potrebno urediti naše duše i srca, pa da u njima bude onako lijepo kako ih je zamislio Bog. Pitajući djecu što su naumila sa svojim srcem, zaključio je da su došla u Katedralu na početku školske godine moliti Isusa da uđe u dubinu njihova bića te ih iznutra uresi onim ukrasima o kojima govore današnja liturgijska čitanja. Osvrnuo se na naviješteni ulomak iz Pavlove poslanice Kološanima te kazao: „Draga djeco, vi ste već primili torbe, knjige, bilježnice. Roditelji su vas opremili i odjenuli. Sveti Pavao nam tumači kako to ipak nije dovoljno. U nama ima puno toga nemoćnoga, a to nas dijeli jedne od drugih i čini nas nesposobnima da budemo dobri učenici i dobri jedni drugima. Isus ima moć kojom je razorio zlo i oduzeo mu snagu. Ta Isusova moć zove se ljubav, a ta ljubav, tumači sveti Pavao, jača je od smrti. Zato je silno važno da Isusa primite u svoj život i s njime se opremite za vaš školski hod.
Tumačeći dalje ulomak iz Poslanice Kološanima, biskup je podsjetio mlade na upozorenje sv. Pavla kako postoje ljudi kojima je do mudrovanja i domišljanja, zavođenja, prijevare, koji želi uvesti u svijet zla, ovisnosti, a sve to ograničava, ponižava, privezuje za zemlju te ostajemo maleni, a naša nam duša i srce govori: rasti trebam, postati velik. Najveći koji je izrastao među nama do punine života, jest Isus Krist – ustvrdio je biskup i dodao: S njime treba rasti svakodnevnom molitvom i nedjeljnom povezanošću u svetoj misi. Najtužnije je kada u mladom čovjeku umire duša, vene srce. Samo Bog može oživjeti naše zamrlo, hladno ili mračno srce. Stoga uvijek iznova kada je mračno treba doći na svjetlo. Isus Krist je svjetlo. Kad smo nemoćni, trebamo doći do onoga koji je moćan, do Isusa Krista, pobjednika nad smrću. Kad hvata tuga, valja doći pred onoga koji nas može ispuniti radošću. Vjerujem da shvaćate kako nije dovoljno ići sam svojim životnim i školskim putem, nego s Onim koji može iznutra obogatiti, osposobiti da volimo druge kraj sebe, kazao je biskup učenicima.
Potom se osvrnuo na naviješteni odlomak Lukina evanđelja, protumačio značenje broja dvanaest u Starom zavjetu i izbora dvanaestorice za apostole. Kazao je da Isus nije slučajno izabrao dvanaestoricu učenika. Time je On htio podsjetiti na to da su dvanestorica Jakovljevih sinova temelj dvanaest plemena, ishodiše Židovskog naroda, te da on osniva novi Božji narod, utemeljenu na dvanestorici apostola. Ta dvanaestorica su nakon njegove smrti na križu i nakon što je pobijedio smrt, ispunjena snagom njegova Duha krenula svijetom. I to je najveće čudo, da je dvanaest neukih ribara, ali punih Isusove snage, krenulo u svijet i pokrenuli zajednicu Crkve koja traje do danas.
Poručio je mladima kako su i oni članovi te zajednice Crkve i kazao im kako Isus računa s vama. Već vas je u krštenju prihvatio kao svoju braću i sestre u našoj hrvatskoj domovini te vas želi imati kao svjedoke onoga što on može u vama i s vama ostvarivati. On može ulaziti u vaše mladenačke živote svojom ljubavlju i biti vaša snaga da ne budete prepušteni silama negativnosti i zla, nego da s njim budete pobjednici, protumačio je biskup. Istaknuo je da dionici te snage njegove ljubavi s križa postaju u svetoj misi i pričesti, jer se Isusov „za nas“, jači od smrti nije potrošio kroz dvije tisuće godina. Spomenuo je učenicima da ćemo to posvjedočiti našim Trećim biskupijskim euharistijskim kongresom idućega 23. i 24. rujna te ih je pozvao da njem sudjeluju i očituju što im znači Isus Krist, da pokažu i drugima kako mu otvaraju vrata svoga života.