Svečanost otvorenja Trećeg euharistijskog kongresa Požeške biskupije

U subotu 23. rujna 2017. godine ispred starodrevne crkve sv. Lovre, zaštitnika Požeške biskupije, u nazočnosti mladih pristiglih iz različitih dijelova Požeške biskupije i učenika biskupijskih katoličkih škola te drugih vjernika, svečano je otvoren Treći euharistijski kongres povodom 20. obljetnice uspostave Požeške biskupije i ređenja njezina prvog biskupa msgr. Antuna Škvorčevića. Svečanim otvorenjem započeo je bogati program euharistijskog kongresa, a predvodio ga je umirovljeni krakovski nadbiskup kardinal Stanisłav Dziwisz, dugogodišnji tajnik sv. Ivana Pavla II., utemeljitelja Požeške biskupije. Uz požeškog biskupa msgr. Antuna Škvorčevića u slavlju su sudjelovali predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zadarski nadbiskup msgr. Želimir Puljić, đakovačko-osječki metropolit nadbiskup msgr. Đuro Hranić, španjoski biskup iz Almerije msgr. Adolfo Gonzales Montes, celjski biskup msgr. Stanislav Lipovšek, subotičk biskup msgr. Janoš Penzeš, srijemski biskup msgr. Đuro Gašparović, dekan Vojnog ordinarijata iz Berlina msgr. Joachim Simon, gotovo svi biskupi članovi Hrvatske biskupske konferencije, kanonici stolnoga kaptola te svećenici iz požeških župa i središnjih biskupijskih ustanova.

Ovaj povijesni događaj pjevanim poklikom „Christus vincit“ otvorio je mješoviti katedralni zbor pod ravnanjem Marija Večerića uz pratnju brass kvinteta. Naviještanjem ulomaka iz Apostolskih pisama o utemeljenju Požeške biskupije i imenovanju prvoga biskupa, profesori iz Katoličke gimnazije u Požegi Miroslav Paulić i Leonardo Đaković su pobudili u prisutnima osjećaje ponosa i zahvalnosti Bogu za dar biskupije. Potom je zbor zapjevao geslo Kongresa „Krist danas i uvijeke naša nada, aleluja“, a za to je vrijeme podignuta zastava Trećega euharistijskog kongresa Požeške biskupije.

Nazočnima se tada obratio požeški biskup koji je posvjedočio zahvalnost i radost zbog naviještena događaja utemeljenja biskupije i blizine koju je hrvatskom narodu iskazao sv. Ivan Pavao II., a potom se obratio predvoditelju slavlja: „Uzoriti gospodine Kardinale! Već smo osjetili Vašu blizinu kad ste pratili papu Ivana Pavla II. na njegovim pastoralnim putovanjima u Hrvatsku, napose na posljednjem 2003. kad je u Osijeku okrunio lik Gospe Voćinske. S osmjehom na licu uvijek ste nas primali u Rimu, osobito na našem prvom zahvalnom biskupijskom hodočašću 1998. godine. Kao krakovski nadbiskup, 2006. godine prigodom našega biskupijskog hodočašća putovima pape Ivana Pavla II.“ dočekali ste nas u katedrali na Wawelu, prihvatili tada poziv da posjetite Požegu i poklonili nam svoju misnicu. Očitovali ste nam posebnu svoju blizinu kad ste nam 2013. darovali relikviju sv. Ivana Pavla II., postavljenu u našoj Katedrali, poklonili njegov kalež. Radujemo se što se o 20. obljetnici utemeljenja naše Biskupije danas ostvaruje Vaše obećanje da ćete posjetiti Požegu! S dubokim Vas poštovanjem i iskrenom zahvalnošću primamo te najsrdačnije pozdravljamo. Dobro nam došli!“

Msgr. Škvorčević je potom pozdravio sve prisutne biskupe, svećenike, redovnike, redovnice i druge vjernike osobito mlade: „Vi ćete, na poticaj pape Ivana Pavla II., prijatelja mladih, u Vesperama, povijesno-scenskoj izvedbi, glazbeno-duhovnom programu i noćnom klanjanju u Katedrali, svojom molitvom i pjesmom očitovati oduševljenost za Isusa Krista, ispuniti ljepotom ovu večer i noć, unijeti u slavlje našega Trećega euharistijskog kongresa svoj mladenački zanos i snagu.“

Nakon pozdravnog govora Požeškog biskupa zazvonila su zvona svih gradskih crkava i oglasila da je otvoreno slavlje Trećega euharistijskog kongresa, a narod se svečanom procesijom uputio u Katedralu na Vespere mladih.