20. svibnja 2018.

DUHOVI – NEDJELJA PEDESETNICE
Dj 2, 1-11; Ps 104 (103); 1 Kor 12, 3b-7.12-13; Iv 20, 19-23
Duhovi uvečer Uskrsnog dana

Prema Ivanovu svjedočanstvu slanje učenika i silazak Duha Svetoga, dakle sama bît duhovskog otajstva, dogodilo se za vrijeme prvog ukazanja Uskrsloga njegovim apostolima, uvečer Uskrsnog dana. Ivan promatra otajstvo Crkvi s gledišta Isusova »boka«. Pod tim vidom postaje jasno da je Crkva rođena u uzvišenom činu žrtve na križu. Kad se pak to isto otajstvo promatra očima apostolȃ, također postaje jasno da su oni, kako bi bili stupovi Crkve, trebali proći dugi duhovni put na kojem je sve više rasla njihova vjera u stvarnost uskrsnuća. Židovski blagdan Pedesetnice, koji je podsjećao na Sinajski savez, poslužio je kao oslonac njihove prvotne vjere u uskrsnuće. U Duhu Oca i Sina sklapa se sada Novi savez.