9. kolovoza 2018.

Sv. Terezija Benedikta od Križa, djevica i mučenica
Hoš 2, 16b.17b.21-22; Ps 45 (44); Mt 25, 1-13
Dvojako iščekivanje

Iznenadni dolazak zaručnika bio je uobičajen na svadbama u Palestini. Pregovori između dvije obitelji otezali su se do zadnjeg časa, tako da se je zaručnik pojavio u trenutku kad su uzvanici bili umorni. Taj je običaj bio veoma prikladan za zorno prikazivanje iznenadnog prodora kraljevstva među rastresene ljude. Upravo to je Isus učinio. No, prva Crkva je prispodobu o deset djevica veoma rano pretvorila u alegoriju Kristove svadbe sa Crkvom. Zaručnik utjelovljuje Isusa Krista, a deset mladih djevojaka, kako mudrih tako i ludih, predstavljaju Crkvu. Svi pripadaju svečanoj povorci koja ide ususret zaručniku; no dok jedni koriste ponuđene mogućnosti da mu ostanu vjerni, drugi se zadovoljavaju samo sa šablonskom pripadnošću skupini vjernika. Na kraju puta oni će se odijeliti jedni od drugih.