1. siječnja 2019.

SVETA MARIJA BOGORODICA – SVJETSKI DAN MIRA

Prvi dan građanske godine Crkva slavi svetkovinu Marije Bogorodice, premda biblijska čitanja nisu usredotočena ponajprije na Mariju, nego na njezina Sina i na njegovo ime – Isus, što znači »Bog spašava«. Time što Božja riječ o Mariji uvijek govori u povezanosti s njezinim Sinom, ona njezinu ulogu u Crkvi ne umanjuje, nego upravo naglašava. Marija koja je u sebi vjerno nastojala čuvati sve događaje svoga Sina i u svom srcu o njima razmišljati te ponirati u njihov smisao, najizvrsniji je primjer pravog vjernika. Ovaj dan Crkva također slavi i kao Svjetski dan mira. Riječju «mir» (hebr. šalóm) u Svetom pismu ne označuje se samo odsutnost rata, nego punina života, odnosno sretno stanje čovjeka koji živi u skladu s Bogom, sa samim sobom i sa stvorenim svijetom oko sebe. Mir je najizvrsniji mesijanski dar što ga je uskrsnuli Isus podario ljudima kad ih je jednom zauvijek pomirio s Bogom.