BISKUP ANTUN PRIMIO SRIJEMSKOG BISKUPA KOADJUTORA

Biskup Antun Škvorčević primio je u subotu, 9. rujna 2023. u Biskupskom domu u Požegi srijemskog biskupa koadjutora Fabijana Svalinu. U podužem razgovoru razmotrili su određena pitanja iz djelovanja mjesnih Crkava u okviru Đakovačko-osječke crkvene pokrajine, napose poteškoće s kojima se susreće Srijemska biskupija. One se prvenstveno sastoje u posljedicama nasilnog iseljavanja vjernika iz Srijema u vrijeme domovinskog rata koje se nije do danas zaustavilo, te manjak svećenika. Posebnu pozornost usmjerili su na djelovanje Katoličke Crkve u Republici Srbiji i položaj Hrvata katolika s obzirom na različita pitanja, među ostalim na održavanja crkvenih zgrada u materijalnoj oskudici, koja je dijelom povezana i s nevraćanjem oduzete crkvene imovine u vrijeme komunističke vladavine. Istaknuli su važnost ekumenskih nastojanja u Hrvatskoj za katolike u Srbiji kao i pitanje liturgijskog jezika kojim se služe katolici Hrvati u toj zemlji. Naglasili su potrebu da se s time bolje upoznaju članovi Hrvatske biskupske konferencije s jedne strane i s druge strane biskupi u Republici Srbiji, posebno subotički biskup i svećenici Hrvati u toj biskupiji, s kojima bi valjalo promišljati o dubljoj međusobnoj povezanosti u brizi za tamošnje katolike Hrvate, kao i druge katolike. Složili su se kako je nužno s posebnom osjetljivošću izgrađivati međusobno povjerenje i poštovanje, promicati praštanje, pomirenje i zajedništvo s pravoslavnom braćom, kako u Hrvatskoj, tako u Srbiji.