SJEDNICA EKONOMSKOG VIJEĆA POŽEŠKE BISKUPIJE

Pod predsjedanjem biskupa Antuna Škvorčevića, u Biskupskom domu u Požegi održana je 28. studenog 2023. sjednica Ekonomskog vijeća Požeške biskupije. Nakon molitve biskup Antun je pozdravio članove Vijeća, kazavši kako postoje određeni razlozi oko kojih se u skladu s crkvenim propisima potrebno savjetovati s Ekonomskim vijećem jer se radi o činima izvanrednog upravljanja vremenitim dobrima.

Raspravljene su potom mogućnosti da Biskupija u skladu s crkvenim propisima preuzme zgradu samostana sestara milosrdnica u Požegi za odgojno-obrazovne potrebe, napose dječjeg vrtića, koji bi se u nju smjestio. Istaknuto je kako povijesno crkveni razlozi idu tome u prilog, kao i činjenica da spomenuta zgrada tvori jedinstven kompleks požeških isusovačkih gradnji iz 18. stoljeća sa zgradom sadašnjega biskupskoga doma. Razmotreno je zatim pitanje ponovne izgradnje kapele Presvetog Srca Isusova u Slatinskom Drenovcu, porušene zajedno s tamošnjim dvorcem, koja bi bila i svojevrsni spomen na ubijene ljude u partizansko-komunističkom tijekom II. svjetskog rata, gdje je skončalo i nekoliko svećenika. Donesene su odluke s obzirom na svećeničke mjesečne nagrade od početka sljedeće godine, čija je osnovica usklađena s polovicom prosječne bruto plaće u Republici Hrvatskoj, kako je to zaključila Hrvatska biskupska konferencija na svom nedavnom jesenskom zasjedanju u Zagrebu.