Spomen na stradanja u Španovici pored Pakraca

U nedjelju 6. listopada 2024. povodom 82. godišnjice stradanja ljudi i razaranja mjesta Španovica, filijali Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Pakracu, u župnoj je crkvi slavljena sveta misa za sve nevino stradale. Partizani su u jutarnjim satima 6. listopada 1942. u Španovici ubili 142 osobe, a u kasnijem komunističkom progonu ubijeno je ili nestalo još oko 250 Španovčana. Tom prilikom su partizani razorili Crkvu Duha Svetoga u središtu Španovice.

Euharistijsko slavlje predvodio je župnik Jozo Zorić, a sudjelovali su članovi Žrtvoslovnog društva iz Zagreba i Zavičajno društvo Španovčana. Nakon svete mise sudionici su položili vijence kod Spomen obilježja španovačkim žrtvama Drugog svjetskog rata i poraća.