Biskupovo pismo prigodom nedjelje Caritasa 2012.

„VJERA BEZ DJELA JE MRTVA“ (Usp. Jak 2,26)

Predraga braćo i sestre!

Približio se Božić u Godini vjere! Svi duboko osjećamo teškoće koje prate sadašnji naš život, osobito tjeskobe onih koji nam se obraćaju za pomoć jer su ostali bez radnoga mjesta ili su zbog drugih razloga dospjeli u siromaštvo. Znam da nam nije moguće rješavati socijalno pitanje kojim se po načelu pravednosti ozbiljno trebaju baviti oni kojima smo povjerili upravljanje našom lijepom Domovinom i njezinim dobrima, kako bitko ne bi ostao bez osnovnih sredstava za život. Na susretu s članovima župnih pastoralnih vijeća prošloga  tjedna, osjetio sam budnu vjeru mnogih plemenitih ljudi u našim župama, ljudi raspoloženih za nastojanje oko dobrih djela i pomoći najpotrebnijima. Ohrabruje me to da Vam na Nedjelju Caritasa ponovim ono o čemu sam vam pisao u svojoj Poruci prigodom Otvorenja Godine vjere. Pozvao sam vas da poslušate upozorenje sv. Jakova apostola da je „vjera bez djela mrtva“ (Jak 5,6) te dodao: „I ovom prigodom potičem sve članove župnih pastoralnih vijeća da sa svim žarom nastoje promicati Isusov odnos prema čovjeku posebno prema najslabijem, da se zauzmu za siromašne, starije, obitelj s brojnom djecom i druge osobe kojima je ljudska pažnja i pomoć osobito potrebna. Godina vjere prigoda je da svaka župa još bolje organizira svoj Caritas.“

Braćo i sestre! Poznato vam je da pojedine dane u godini posvećujemo određenim skupinama ljudi, kada razmišljamo i djelujemo njima u prilog. Pozivam vas da u Požeškoj biskupiji posvetimo cijeli jedan tjedan siromašnim ljudima, odnosno da – od Nedjelje Caritasa, 16. prosinca, do nedjelje prije Badnjaka, 23. prosinca 2012. – bude Tjedan siromašnih. U nedjelju, 16. prosinca, na svim svetim misama za milostinju darujte svoj prilog iz kojega će naš Biskupijski Caritas tijekom Godine vjere nastojati pomagati onima kojima je to diljem naše Biskupije najpotrebnije. Potičem vas da – pod vodstvom Odbora za karitativnu djelatnost pri Župnim pastoralnim vijećima – od toga dana pa do Badnjaka u svakoj našoj župi posvetite posebnu pozornost siromašnima, bolesnima starima i osamljenima, te obiteljima s brojnom djecom. Posjetite ih, iskažite ljudsku blizinu i toplinu srca, razvidite potrebe te im pomozite urediti kuću za blagdane, pružite im božićni dar u hrani ili nekoj drugoj vrsti korisnih sredstava koja ne traže od vas velike izdatke, posvjedočite da nisu sami, da ih Bog voli vašim srcem i plemenitošću.

Svojim malim djelima dobrote učinit ćete da Hrvatska bude ljepša, a onima koji govore samo o zlodjelima i nemoći da se bilo što učini, posvjedočite da u vama živi jedna druga Hrvatska – bogata dobrotom koja uz Božju pomoć mijenja svijet. Zahvaljujem vam na svemu čime ćete u pripravi za Božić u Godini vjere svjedočiti da vaša vjera nije mrtva. Neka Bog nagradi vašu postojanost u dobroti, vašu ljubav nehinjenu u Duhu Svetome (usp. 2 Kor 6,4-6) te vas ispuni darovima svoga mira. Pozdravlja vas i od srca blagoslivlja vaš biskup

✠ Antun Škvorčević

Požega, 6. prosinca 2012.