MISA ZAZIVA DUHA SVETOGA ZA POŽEŠKE SREDNJOŠKOLCE

Na početku nove školske godine biskup Antun Škvorčević predvodio je 6. rujna u crkvi sv. Lovre misno slavlje zaziva Duha Svetoga za učenike i profesore požeške Katoličke gimnazije s pravom javnosti, kao i za učenike i profesore drugih požeških srednjih škola. Pozdravljajući nazočne svećenike, ravnatelje srednjih škola, a osobito gimnazijalce i ostale srednjoškolce, biskup je rekao kako na početku školske godine nastojimo učiniti sve što je potrebno da se učenici, profesori i drugi djelatnici što bolje uključe u školski sustav, a da se ovom svetom misom želimo zaustaviti pred dubinom svoga bića, otvoriti je za Boga i zamoliti ga da nas ispuni svjetlom svoga Duha te tako sebe i novu školsku godinu uključiti u Božji sustav.
U homiliji je biskup najprije progovorio o važnosti školskog sustava kroz koji mladi ljudi otkrivaju zakonitosti korisne za život. Spomenuo je da sva nastojanja oko tzv. kurikularne reforme idu za tim da se postojeći školski sustav u nas poboljša, i da mladi ljudi budu što bolje osposobljeni uključiti se u određene društvene sustave, napose političke i gospodarske. Pošavši od naviještene Božje riječi rekao je da u ulomku prvog čitanja apostol Pavao upozorava Kološane da su naši ljudski sustavi ranjeni zlom te neka se uključe u Božji sustav, jer samo po njemu mogu stići do punine, smisla i do vječnosti, odnosno do ispunjenja čežnji upisanih u dubinu njihova bića. Pojasnio je da je to sustav srca koji je Bog objavio u Isusu Kristu i u njem nam omogućio da budemo njegovim dionicima.
Biskup Antun je upozorio srednjoškolce kako im se može dogoditi da budu zavedeni ljudskim jednodimenzionalnim pristupima životu i da pođu putem na kojem će doživjeti poniženje, gubitništvo, razorenost i besmisao. Bilo bi tragično, ustvrdio je biskup, izvrsno naučiti sve školske predmete, rasti i izgrađivati se u dimenzijama uma, a ne rasti i u dimenzijama duha. Bez duhovne izgrađenosti stečeno znanje nećete moći dobro upotrijebiti i nećete postati mudri ljudi, ustvrdio je biskup, dodavši kako je premalo da Hrvatska bude zemlja znanja, nego je potrebno da ona bude i zemlja mudrih ljudi.
Protumačio je zatim naviješteni evanđeoski ulomak u kojem evanđelist Luka veli da se Božja punina i blizina u Isusu Kristu očitovala u ozdravljivanju ljudi, ne samo od raznih fizičkih bolesti, nego ponajprije od njihovih nutarnjih ranjenosti i zarobljenosti zlom i sebičnošću. Biskup je rekao da je Isus Krist jedini lijek za to naše stanje, jer je on u našu nemoć unio najveću Božju moć, ljubav koja pobjeđuje sve, pa i smrt. Kad postanemo dionicima Isusova sustava ljubavi, tada s njime postajemo pobjednicima nad smrću, ustvrdio je biskup. Rekao je još da nije najgore umirati tjelesno, nego u srcu, koje teži za puninom i za smislom. Ustvrdio je da je ravnodušnost jedna od najtežih bolesti mladenačkog duha, pozvavši srednjoškolce da se ne daju sapeti u sustave ispraznih zavaravanja o kojima govori sv. Pavao u današnjem prvom čitanju, te završe kao prevareni i poniženi mladi ljudi kojima je oduzeto dostojanstvo, nego da ražare svoja srca i budu zagrijani za duhovne vrijednosti i tako izgrađuju svoju sadašnjost i budućnost. Podsjetio ih je da je papa Franjo prije dva dana proglasio svetom Majku Tereziju, rekavši da je ona Isusovom snagom bila oslobođena od nemoći sebičnosti i potpuno se predala u službu siromasima i bolesnima. Sama izliječena Isusovom moćnom ljubavlju, postala je liječnicom drugih. Naglasio je da su našem svijetu potrebni ljudi poput nje, ljudi odnjegovana srca u svjetlu i snazi Isusova Duha jer – protumačio je – kad nas Bog ispuni moćnim Duhom svoje ljubavi, onda nastaje novi svijet. Završavajući homiliju biskup je poručio srednjoškolcima da ne gube nadu ni u jednoj životnoj situaciji, ma kako ona bila teška, jer je snaga Duha Svetoga u njima uvijek moćnija od svih negativnosti. Poželio je da ovaj molitveni susret u crkvi sv. Lovre bude trenutak u kojem će hrabro zakoračiti na put učenja i znanja, ali još više trenutak u kojem će se zaputiti u Isusov životni sustav, dopustiti mu da on bude njihova snaga kojom će pobijediti vlastitu nemoć.
Na koncu misnog slavlja pozvao je sve nazočne da se u svojim molitvama spomenu dviju djevojaka iz čaglinske župe koje su nedavno poginule u saobraćajnoj nesreći nedaleko Pleternice. Istaknuo je kako razumije čežnje mladih za susretom i zajedništvom, ali da im valja promisliti što dobivaju noćnim programima povezanima s alkoholom i drugim porocima, te da radije traže zajedništvo u kojem će biti ispunjeni vrijednostima istinske radosti, mira i dostojanstva. Još ih je pozvao da mole kako bi njihova mladenačka srca uvijek ostala osjetljiva za Boga, izrazivši uvjerenje da će tome pridonijeti i služba duhovnika koju će od ove školske godine u Katoličkoj gimnaziji vršiti svećenik Karlo Prpić, donedavni misionar u Kamerunu gdje je djelovao kao odgojitelj mladih ljudi. Na sve nazočne kao i na cijelu školsku godinu koja započinje biskup je zazvao Božji blagoslov.