Govor biskupa Antuna Škvorčevića prigodom Dana čišćenja pamćenja i spomenika mučenika

DAN ČIŠĆENJA PAMĆENJA I SPOMENA MUČENIKA

Jasenovac, 23. ožujka 2018.

Preuzvišeni oci nadbiskupi i biskupi,
braćo svećenici i redovnice,
dragi vjernici!

Znakovito je što se danas na „Žalosni petak“, Dan čišćenja pamćenja i spomena mučenika u Požeškoj biskupiji nalazimo na hodočašću Gospi Jasenovačkoj u ovoj župnoj crkvi nedaleko obale rijeke Save, gdje brojni požrtvovni ljudi ovih dana ulažu velike napore kako bi spriječili da nabujala voda prelije ili probije nasipe, potopi naselja i uništi mnoga dobra mukom stečena. Svima im iskazujemo zahvalnost za to plemenito djelo i molimo Gospodina neka im dadne snage te uspiju nadvladati rijeku i zadržati je u njezinu koritu.

Navedena prirodna opasnost podsjeća nas danas kako je ovdje u jasenovačkom logoru, na bleiburškom križnom putu, na brojnim drugim mjestima za vrijeme i nakon II. svjetskog rata, te u Domovinskom ratu rijeka zla probila sve moralne brane, i odnijela mnoge nedužne ljude u smrt, nanijela neizmjernu štetu, kako pripadnicima srpskog, tako hrvatskog, židovskog, slovenskog, romskog i drugih naroda. Želimo se sabrana vjernička srca spomenuti svake od tih žrtava, bez obzira na nacionalnu, vjersku ili neku drugu pripadnost, povjeriti ih Bogu živome i njegovoj pravdi ljubavi, očitovati kajanje za sve naneseno zlo, zamoliti praštanje od onih kojima je zlo naneseno, oprostiti onima koji su nam ga nanijeli i zahvaljivati za one koji su iz vjernosti prema Bogu podnijeli mučeništvo. Na to nas je pozvao sv. Ivan Pavao II., utemeljitelj Požeške biskupije a potaknuo Gospodin Isus, nepravedno osuđen, nedužno ubijen na križu, koji je ljubavlju pobijedio zlo i smrt te svojim uskrsnućem postao našom nadom da zlo i zločin nemaju zadnju riječ. Dok večeras molimo da Sava ne probije nasip u Jasenovcu, Košutarici, Uštici, Mlaki i drugim okolnim mjestima, upravljamo svoju molitvu Gospodaru povijesti da prosvijetli srca i savjesti ljudi u našoj hrvatskoj domovini, susjednim zemljama i u svijetu, da zlo ne probije branu ni jedne ljudske savjesti, te da nitko ne povjeruje kako se putem zločina, nasilja i ubijanja može postići neki cilj.

Braćo i sestre! Drago mi je što nam je za ovu prigodu, na hodočašće Gospi Jasenovačkoj rado došao preuzvišeni gospodin msgr. Stanislav Lipovšek, celjski biskup iz Slovenije, moliti s nama za sve jasenovačke i druge žrtve, napose za sedmoricu slovenskih svećenika, ubijenih u ovdašnjem logoru, te zahvaljivati Bogu za više od 200 svećenika spašenih u Hrvatskoj zauzimanjem nadbiskupa Alojzija Stepinca 1941. i 1942. godine, prognanih najvećim dijelom iz Mariborske biskupije. Polovica od njih (111) našla je tada utočište u požeškoj Kolegiji, zgradi današnjeg sjedišta Požeške biskupije te nas duboko povezuje žrtva nedužno stradalih ljudi u Hrvatskoj i Sloveniji. Preuzvišeni biskupe Stanislave, dobro nam došli! Predvodeći ovo misno slavlje, združite s Isusovom žrtvom na oltaru naše zajedničke žrtve!

Izraze srdačne dobrodošlice upućujem nadbiskupu i metropolitu đakovačko-osječkom Đuri Hraniću, nadbiskupu u miru Marinu Srakiću i srijemskom biskupu Đuri Gašparoviću. Po vašem vjernom sudjelovanju u molitveno-pokorničkom slavlju na „Žalosni petak“, Jasenovac je tijekom deset godina postojanja Đakovačko-osječke crkvene pokrajine postao mjestom posebnog očitovanja zajedništva naših mjesnih Crkava. Od srca vam zahvaljujem za to svjedočenje! Pozdrav poštovanja upućujem o. Draganu Antoniću, izaslaniku njegove preosvećenosti, gospodina Jovana Ćulibrka, slavonskog episkopa, koji se na taj način pridružio činu iskazivanja poštovanja i molitve prema žrtvama jasenovačkog logora i stradalnicima na drugim mjestima.

Pozdravljam predsjednika Hrvatskog Caritasa Fabijana Svalinu, članove požeškoga Stolnog kaptola, na čelu s prepoštom Ivicom Žuljevićem, svećenike Novljanskog dekanata predvođene dekanom Milanom Vidakovićem i zapadno slavonskim arhiđakonom Matijom Jurakovićem, te druge svećenike, časne sestre, pitomce požeškog Kolegija, vjernike jasenovačke župe sa župnikom Pejom Oršolićem, i svim hodočasnicima Gospi Jasenovačkoj, napose pješacima. Pozdrav poštovanja upućujem i svim slušateljima Katoličkog radija, koji izravno prenosi ovo slavlje.

Neka Presveta Bogorodica, Isusova vjerna pratilja na križnom putu, svojom majčinskom blizinom i zagovorom u svom jasenovačkom svetištu prati i pomaže naše djelo pokore i molitve za žrtve kojih se danas spominjemo.

✠ Antun Škvorčević
požeški biskup