BISKUPOVO PISMO PRIGODOM DANA SIROMAHA I RATNIH STRADANJA U IZRAELU I PALESTINI

„JADNIK VAPI, A GOSPODIN GA ČUJE“ (Ps 34,7)

Poštovana i draga braćo i sestre!

Razmišljajući o riječima Psalmiste „Jadnik vapi, a Gospodin ga čuje“ (Ps 34,7) želio bih s vama podijeliti žalost i tjeskobu zbog teških ratnih stradanja velikog broja ljudi u Izraelu i Palestini. Ne možemo ostati ravnodušni pred ubijenima u terorističkom napadu, pred protjeranima iz vlastitih domova i njihovim razaranjem, pred stradanjem brojne djece u krvavim ratnim zbivanjima, pred manjkom osnovnih životnih sredstava onih koji su ostali bez svega, pred nemogućnošću medicinski zbrinuti sve ranjenike. Mnoštvo je ljudi u Svetoj Zemlji gladnih kruha, a još više pravednosti. Za njih imaju sasvim posebno značenje Isusove riječi: „Blago gladnima i žednima pravednosti: oni će se nasititi! (…) Blago progonjenima zbog pravednosti: njihovo je kraljevstvo nebesko!“ (Mt 5,6.10). Glasan je vapaj stradalnika iz Svete Zemlje na koji je potrebno odgovoriti evanđeoski osjetljivim srcem, spremnim učiniti nešto lijepo za Gospodina, prepoznajući njegovo lice u patnicima. On je rekao: „Što god učiniste jednomu od ove moje najmanje braće, meni učiniste“ (Mt 25,40).

Pozivam vas, braćo i sestre, da u nedjelju, 12. studenog 2023., dva dana prije spomendana sv. Nikole Tavelića, hrvatskog jeruzalemskog mučenika, ponovno u svim župama Požeške biskupije uzdignemo Bogu molitvu za prestanak rata u Izraelu i Palestini, da se uspostavi povjerenje među zaraćenim stranama i rješavanje nagomilanih problema mirnim putem te nedužni građani budu pošteđeni još većih nevolja. Osim molitve iskažimo solidarnost prema stradalnicima i svojim novčanim prilogom, koji ćemo spomenute nedjelje prikupljati na svršetku svake svete mise. Na taj način odgovorit ćemo na nedavni apel latinskog jeruzalemskog patrijarha, kardinala Pierbattiste Pizzaballe, u čijem opisu stradanja ljudi različitih religijskih i drugih društvenih pripadnosti odjekuje vapaj siromaha. Njegovim posredstvom dostavit ćemo pomoć najpotrebnijima u Svetoj Zemlji, koji se trenutačno ne razlikuju ni po rasi, ni po naciji, ni po religiji – jer su svi postali žrtvama.

Bit će to naša priprava za sedmi Svjetski dan siromaha, koji slavimo sljedeće nedjelje, 19. studenog 2023. kada ćemo svoju suosjećajnu kršćansku pažnju usmjeriti na siromahe u našoj sredini. Pronaći ćemo mogućnost da im tom prigodom u svakoj našoj župi iskažemo blizinu molitvom, posjetom i darom. U prilogu dostavljamo Poruku pape Franje za Dan siromaha pod naslovom „Ne okreći lica od siromaha“ (Tob 4, 7), koju će svećenici i vjeroučitelji nastojati ugraditi u homilije i kateheze.

Kršćanska braćo i sestre! Kao i prethodnih godina, na Dan siromaha započet ćemo  karitativni mjesec u Požeškoj biskupiji, vrijeme priprave za Božić, koji će trajati do Nedjelje Caritasa, 17. prosinca 2023. i imati u njoj svoje središte. Domišljata ljubav caritasovih volontera potaknut će svojim primjerom na djela ljubavi i druge vjernike u svakoj našoj župi. Ta djela bit će svojevrsne zvjezdice što će ukrasiti tamno nebo ovogodišnjeg Božića zbog onoga što pojedinci i narodi nanose jedni drugima sebičnošću, koja u bližnjem ne prepoznaje brata niti u njem lice Kristovo. Neka je blagoslovljen svaki čin plemenitosti i najmanje djelo dobrote koje ćemo iskazati jedni drugima, napose usamljenima, bolesnima, siromasima i ostalim patnicima.

Bog ljubavi i dobrote bio sa svima vama! Uz pozdrav mira Gospodina našeg Isusa Krista, pobjednika nad smrću koji ga može darovati svakom ljudskom srcu –

vaš požeški biskup Antun

Požega, 6. studenog 2023.