Misa za domovinu u Okučanima prigodom obljetnice »Bljeska«

Prigodom 24. obljetnice vojno-redarstvene akcije «Bljesak» 1. svibnja u župnoj crkvi sv. Vida u Okučanima, vojni ordinarij Jure Bogdan predvodio je svetu misu zadušnicu za sve poginule hrvatske branitelje i civilne žrtve u Domovinskom ratu u zajedništvu s vojnim dušobrižnicima i svećenicima Novogradiškog dekanata na čelu s dekanom Željkom Volarićem i okučanskim župnikom fra Mariom Radmanom. U ime požeškog biskupa msgr. Antuna Škvorčevića, koji je bio spriječen sudjelovati na slavlju, generalni vikar Josip Krpeljević pozdravio je biskupa Juru, nazočne svećenike i vjernike, među kojima su bili Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednica Republike Hrvatske, Gordan Jandroković, predsjednik Hrvatskoga Sabora, ministri i drugi državni i lokalni dužnosnici te predstavnici Hrvatske vojske i policije.
U homiliji biskup Jure je podsjetio nazočne da ih je i ove godine na molitvu i misno slavlje u okučansku župnu crkvu sv. Vida okupio spomen obljetnice vojno-redarstvene akcija hrvatske vojske i specijalne policije nazvane «Bljesak«, kojom su hrvatski branitelji velikom brzinom oslobodili okupirana područja Zapadne Slavonije. »Kao hrvatski građani i domoljubi, došli smo danas u Okučane iz raznih dijelova naše Domovine, dvadeset i četiri godine poslije, zahvaliti dobrome Bogu za dar slobode u zemaljskoj domovini. Zahvaljujemo Bogu da smo izdržali u vrijeme teške kušnje za Hrvatsku i da smo se uspješno obranili«, kazao je vojni ordinarij. Ustvrdivši da smo »slobodu i samostalnost naše zemaljske domovine platili visokom cijenom poginulih i preminulih hrvatskih branitelja te mnogih civila, a da ne govorimo o razaranjima, uništavanjima imovine i dubokim, još uvijek nezacijeljenim ranama na duši i na tijelu«, biskup Jure je naglasio da nas »raduju napori svih onih koji čuvaju uspomene na hrabre ljude i povijesne događaje o Domovinskome ratu. Raduju nas sve znanstvene publikacije, organizirani znanstveni skupovi, spomen obilježja, dokumentarci, kulturni programi koji istinoljubivo, dostojanstveno i sustavno čuvaju memoriju na slavne godine i presudne događaje devedesetih godina prošlog stoljeća kad je naša Domovina postala samostalna suverena država«. Istaknuo je da «posebice poštujemo i ohrabrujemo napore odgajatelja, koji kroz razne ustanove, odgojne i školske programe prenose na djecu i mladež zdravo domoljublje, istinu o domovinskome obrambenome ratu, i tako gaje ljubav prema domovini i razvijaju zdravi nacionalni ponos«. Još je kazao da »čuvajući memoriju obrane vlastite domovine produbljujemo i gajimo svijest o svome ljudskom i narodnome dostojanstvu, o zajedničkim interesima i vrijednostima, jeziku, kulturi, dobrima, kako se povijest ne bi ponovila«. Osvrnuvši se na naviješteni Ivanov evanđeoski ulomak, ustvrdio je da je njegova prva rečenica – «Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni» – divna sinteza Ivanova evanđelja, koje je napisano s nakanom da vjerujemo «da je Isus Krist, Sin Božji i da vjerujući imamo život u njegovu imenu«. Produbljujući smisao spomenutog evanđeoskog retka, biskup Jure je rekao: »Bog Otac je veličinu svoje ljubavi pokazao predajući za nas onoga koga je najviše ljubio, svoga Sina. Naša kršćanska vjera objava je Božje ljubavi, dobrote i milosrđa prema čovjeku. Božja ljubav dosiže svoj vrhunac u Isusovoj žrtvi na Kalvariji. U Starome Zavjetu Bog je zaustavio Abrahamovu ruku da ne žrtvuje vlastitoga sina Izaka. U Novome Zavjetu nije pak zaustavio one koji su pribili njegova Sina na križ. […] To smo na osobit način razmišljali i u vjeri doživljavali kroz obrede Vazmenog trodnevlja i Uskrs. To u vjeri proživljavamo u svakodnevnome životu. Čovjek je stvoren na sliku Božju. On je stvoren za ljubav, da voli i što god više voli njegovo srce sve više je odraz Boga ljubavi«. Na temelju te evanđeoske poruke pozvao je nazočne da danas svojim molitvama dobrom Bogu za pokojne branitelje i nestale u Domovinskome ratu, pridruže i molitve za našu Domovinu, za sve njezine stanovnike, za njihov napredak, za opće dobro sviju i za dobro svakoga od nas, da nam srca ne budu obuzeta hladnoćom jednih prema drugima, nego ispunjena Kristovom ljubavlju. Poručio je nazočnima da za zakon svog života usvoje »zakon ljubavi, poštovanja najprije samih sebe, vlastitih vrijednosti i dostignuća, a onda uvažavanja i poštovanja svih ljudi, onih jednakih nama, istih kao mi, i onih drugih i drugačijih od nas.« Sve njih, a osobito djelatnike u javnim medijima pozvao je da na svim razinama osobnoga i javnog života promiču opće dobro i na taj način doprinesu da »naša domovina bude zemlja mira, blagostanja, napretka, pravde i optimizma; siguran, slobodan, samostalan, pravedno i pravno uređeni dom za sve koji u njemu žive« Zahvalivši Bogu na dobrim ljudima koji se tiho, anonimno žrtvuju u svim sferama javnog i privatnog života naše Domovine, nesebično radeći za opće dobro sviju, sigurnost, boljitak i napredak Hrvatske domovine», biskup je homiliju zaključio molitvom Bogu da po zagovoru Blažene Djevice Marije mrtvima udijeli vječni mir u nebu u zajedništvu sa svima svetima, a nazočnima da budu živi svjedoci Boga ljubavi.
Euharistijsko slavlje pjevanjem je uzveličala klapa Hrvatske ratne mornarice «Sv. Juraj».