Djelovanje Caritasa župe sv. Marka Evanđelista u Našicama tijekom opasnosti zaraze koronavirusom

Trenutna situacija nastala širenjem zaraze koronavirusa te mjere opreza i zaštite ljudi od zaraze potaknula je volontere župnoga Caritasa župe sv. Marka Evanđelista u Našicama pod vodstvom župnika Nikole Legca da pojačaju svoje redovito djelovanje i organiziraju se u zauzetijem služenju bližnjima u potrebi. Uz pridržavanje svih mjera zaštite i opreza volonteri župnog caritasa Pavica Sajfert, Pavica Kubaša, Milica Cingel, Zoran Lozić, Ivica Tržić, Zorica Malovčak, Ruža Cingel, Nada Bereš, Lidija Gerendaj, Damir Pleša, Andreja Suk i drugi suradnici djeluju u svim filijalama župe sv. Marka Evanđelista u Našicama; Jelisavcu, Vukojevcima, Breznici Našičkoj i Lađanskoj. Darujući im pakete s hranom i higijenskim potrepštinama volonteri su organizirani i u nabavci lijekova i drugih potrepština kao i u obavljanju svakodnevnih poslova za siromašne, starije, bolesne i druge, a osobito one koji se nalaze u rizičnoj skupini s mogućnošću zaraze koronavirusom. Tijekom cijele godine kroz različite akcije župni caritas pomaže svojim siromašnim i socijalno ugroženim obiteljima i pojedincima. U svrhu prikupljanja novčanih sredstava, volonteri župnoga Caritasa radu peku kolače, najčešće zadnju nedjelju u mjesecu. Vjernici po izlasku iz crkve nakon svetih misa mogu kupiti kolače ostavljajući svoj dobrovoljni prilog. Time pomažu župnome Caritasu da prikupljeni novac usmjere najpotrebnijima u župi. Uz prodaju kolača, župni Caritas redovito organizira i potiče vjernike na donaciju odjeće, hrane i higijenskih potrepština, a za tu svrhu namijenjen je i poseban prostor za skladištenje. Najveće akcije prikupljanja se odvijaju pred Uskrs i Božić. Uz novac, odjeću, hranu i higijenske potrepštine, mnogi vjernici doniraju krevete, madrace, stolove i ostale stvari koje su potrebne za svakidašnji život onima koji si to ne mogu priuštiti. Caritas Župe sv. Marka Evanđelista rado surađuje sa svim udrugama i zajednicama u župi i u Požeškoj biskupiji, pa tako i s biskupijskim Caritasom, a volonteri župnoga Caritasa se rado uključuju u akcije biskupijskog Caritasa te nastoje pomoći koliko mogu. Kroz redovite susrete u župi volonteri izmjenjuju iskustva, dogovaraju plan i način karitativnog djelovanja i održavaju različite radionice. Jednom godišnje organiziraju zajednički duhovno-rekreativni susret koji uz duhovni program sadrži i druge sportske i društvene sadržaje, a na tom susretu im se pridruže i pojedini članovi središnjeg Biskupijskog Caritasa. Uz suradnju i pomoć Caritasa Požeške biskupije župni caritas župe sv. Marka Evanđelista u Našicama zauzeto djeluje u ublažavanju siromaštva i oskudice osoba na području spomenute župe.