Trideseta obljetnica ubojstva hrvatskih branitelja u Kusonjama

Prigodom 30. obljetnice ubojstva dvadesetorice pripadnika 105. brigade Hrvatske vojske iz Bjelovara, 8. rujna 2021. u Kusonjama održana je komemoracija kod kapelice Male Gospe u tom mjestu. Branitelji su na blagdan Male Gospe 1991. godine stradali u zasjedi, kao i trojica njihovih suboraca, koji su stradali od podmetnute mine prilikom komemoracije dvije godine kasnije.

U sklopu komemoracije koju je organizirala Udruga obitelji poginulih branitelja Domovinskog rata RH Kusonje i Bjelovarsko-bilogorske županije, položeni su vijenci kod spomen obilježja u Rakovom potoku odakle je krenuo Mimohod istine do kapelice Male Gospe u Kusonjama gdje su počast odala brojna izaslanstva među kojima je bio brigadni general Michael Križanec, izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske; saborski zastupnik Ante Deur, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora; državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Špiro Jovanović, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske; predstavnici Bjelovarsko-bilogorske i Požeško-slavonske županije, Grada Bjelovara i Pakraca te predstavnici braniteljskih udruga. Među sudionicima komemoracije bio je p’ožeški biksup Antun Škvorčević i bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak.

Biskup Škvorčević uputio je nazočnima prigodnu riječ i kazao:

»O 30. obljetnici ubojstva hrvatskih branitelja u Kusonjama kao mjesni biskup sve vas od srca i s posebnim poštovanjem pozdravljam. S osobitim osjećajima blizine želio bih posvjedočiti rodbini poginulih na ovom mjestu, prvenstveno bjelovarskim majkama svoje kršćansko suosjećanje i podijeliti s njima bol koja još uvijek pogađa njihova srca. Počinjeni zločin nad nedužnim ljudima niti nakon 30 godina nije izgubio svoju izazovnu snagu. On i danas otvara ponore besmisla i mraka, nemoći i gubitništva na taj način što budi u nama osjećaje osvete i mržnje. Time i nas same želi učiniti dionicima zla, žrtvama onoga koji je pokrenuo rat i služio se zločinom kao načinom ponašanja, da zagospodari našim osjećajima, namećući nam diktat zla kao odgovor na zlo, i kao pristup žrtvama. Kolika li je to prevara i koliko je to nedostojno naših žrtava i njihova spomena!«

Potom je biskup nastavio: »Svesrdno bih želio, poštovani i dragi sudionici ove komemoracije, da s nama danas na ovom mjestu stradanja i žrtve hrvatskih branitelja bude prisutan Isus Krist te nas učini dionicima jednoga drugog izazova: izazova ljubavi. On je taj izazov uspostavio na mjestu svoga stradanja na križu i pretvorio ga u znak pobjede nad zlom i zločinom. Poznato vam je, dok je scenarijo zla dolazio do vrhunca, a osuda i zločin nad nedužnim Isusom potpuno bio izvršen njegovim razapinjanjem na križ, Raspeti je u taj mrak doveo na scenu ljubav, proglasio milosrđe i praštanje svima onima koji su zavedeni zlom i njemu na okrutan način oduzeli život. Tako je očitovao najveću slobodu od zla, pobjedu koja se ne da sputati osvetom, moć koja je iznad mržnje. Zacijelo, taj izazov ljubavi Isus Krist želi uspostaviti danas i ovdje na mjestu stradanja naših žrtava te poginule i nas same učiniti dionicima svoje pobjede i slobode. On to želi ostvariti napose u svetoj misi u kojoj obnavlja svoju žrtvu ljubavi na križu. Njegova ljubav ne dopušta da naši poginuli nestanu u mraku zaborava, potonu u nemoći osvetničkih osjećaja. Gdje je prisutan Bog koji ljubi i dok mi ljubimo s njime naše poginule i preminule, oni nisu zaboravljeni, oni su živi. To je pobjeda svetih u nedužnoj Isusovoj žrtvi!«

Završavajući svoj govor, biskup Antun je kazao: »Ljubav je stoga pravo cvijeće koje danas treba položiti na mjestu stradanja naših nedužnih žrtava, ona je svjetlo koje treba upaliti na njihovim grobovima da ih dobro vidimo, prepoznamo njihovu blizinu, uđemo u duboko zajedništvo s njima, te se po ljubavi poveže ova naša prolazna i njihova konačna životna obala. Odjenuti u moć Božje i naše ljubavi, neka svi poginuli hrvatski branitelji uživaju mir za svu vječnost!«

Nakon prigodnih obraćanja predstavnika javnih dužnosnika i pojedinih braniteljskih udruga, bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak predvodio je euharistijsko slavlje za poginule i nestale hrvatske branitelje. Koncelebrirali su Damir Vrabec, policijski kapelan u Policijskoj upravi bjelovarsko-bilogorskoj; Branko Fresl, župnik u Župi sv. Terezije Avilske u Bjelovaru; Jozo Zorić, domaći župnik te Ivan Rončević, župnik u Donjoj Obriježi. Nadovezujući se na biskupa Antuna predvoditelj slavlja je u homiliji progovorio o veličini branitelja koji su se svojom žrtvom pridružili Kristovoj žrtvi na križu te donijeli slobodu u trenutcima kada se ona činila dalekom i neostvarivom. Biskup Huzjak je potaknuo okupljene branitelje vjernike na obvezu sjećanja na sve one koji su bili spremni hrabro se založiti u tim teškim trenutcima povijesti.  Pojasnio je kako ljubav ne ide bez istine, a istina jest ono što bi trebalo voditi i oblikovati naše živote. Zaključio je da odgovornost leži na svakome od nas koju svjedočimo svojim životom, kako živimo darovanu slobodu i kao građani izgrađujemo Domovinu koja je mukotrpno stvorena.