Uzvišenje Svetog Križa

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Uzvišenje Svetog Križa
Blagdan

Čitanja: Br 21, 4b-9 ili Fil 2, 6-11; Ps 77, 1-2. 34-35. 36-37. 38; Iv 3, 13-17.

Obljetnica posvete crkve: Našice – sv. Antun Padovanski.

Evanđelje dana (Iv 3, 13-17)

„Sin Čovječji ima biti podignut.“

U ono vrijeme: Reče Isus Nikodemu: »Nitko nije uzašao na nebo doli onaj koji siđe s neba, Sin Čovječji.
I kao što je Mojsije podigao zmiju u pustinji tako ima biti podignut Sin Čovječji
da svaki koji vjeruje,
u njemu ima život vječni.
Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni.
Ta Bog nije poslao Sina na svijet da sudi svijetu, nego da se svijet spasi po njemu.«

Razmišljanje

Blagdan Uzvišenja Svetog Križa povezan je s pronalaskom drva križa na kojem je umro Isus Krist. On također izražava duboki smisao križa u životu kršćanina. Bit ovog blagdana jest ukazati na otajstvo Križa kao cijene ljudskog spasenja. Početci ovog blagdana povezani su sa sv. Jelenom i njezinim pronalaskom relikvije križa početkom 4. stoljeća te posvetom bazilike u Jeruzalemu 335. godine. U znak sjećanja na taj događaj 14. rujna Crkva slavi blagdan Uzvišenja Svetog Križa. Znak križa prisutan je u kršćanstvu od Isusove smrti. Crkveni su oci naglašavali da je križ simbol koji u sebi sažima najvažnije istine kršćanske vjere. Sveti Ivan Damašćanski piše: „Križ našega Gospodina Isusa Krista, a ne bilo što drugo, pobijedio je smrt, poništio grijeh praotaca, pobijedio pakao, darovao nam uskrsnuće, dodijelio nam snagu da se uzdignemo iznad vremenitosti i same smrti, pripremio nam povratak u davnu sreću, otvorio vrata Raja, učinio nas svojom djecom i baštinicima.” Kada čovjek prihvati Kristov križ u svom životu, on mu postaje temelj i oslonac. Nikakve životne nedaće ne mogu ga slomiti, baciti u očaj. Ta, Isus Krist je umro na križu, a zatim uskrsnuo Prije toga, prošao je križni put s ogromnom boli i u neizmjernu poniženju. Umirući na križu, prošao je iskustvo velike nemoći, ali to nipošto nije umanjilo Njegovo dostojanstvo. Naprotiv. Postao je Kralj svemira. Njegova vladavina nije se izrazila silom, terorom, prisilom na poslušnost ili prisiljavanjem na iskazivanje časti. Njegovo je kraljevanje bilo ispunjeno patnjom koja je postala naš put do spasenja. I svaki čovjek prolazi kroz najrazličitije situacije u životu koje se u danom trenutku čine bezizlaznima. Tada nam se može činiti da je sve što je dobro stvar prošlosti, da je život izgubio smisao. U takvim situacijama u pomoć nam dolazi Kristov križ, simbol muke, patnje, ali prvenstveno pobjede. Nijedno zlo koje nam se može dogoditi nije ravno zlu koje je zadesilo Krista. Nakon toga On ne samo da je ustao od mrtvih pobijedivši smrt, koja je posljedica grijeha, ne samo da je pobijedio Sotonu, već je za Boga stekao i ljude od postanka čovječanstva. Zahvaljujući Kristovu križu, svatko od nas može biti spašen, samo ako želi iskoristiti milosti koje iz Križa proizlaze. Gospodine Isuse Kriste, zahvaljujem Ti na Tvom Svetom Križu na kojem si me otkupio i zahvaljujući kojem sada nikakve poteškoće nisu više tako strašne. A.S.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2021. u izdanju Misionara Krvi Kristove)