Svetkovina Bezgrješnog Začeća BDM u Novoj Gradiški

Na svetkovinu Bezgrješnog Začeća Blažene Djevice Marije, 8. prosinca 2021. požeški biskup Antun Škvorčević pohodio je istoimenu Župu u Novoj Gradiški i u župnoj crkvi predvodio središnje euharistijsko slavlje Zaštitnice Župe u zajedništvu sa svećenicima Novogradiškog dekanata, predvođenih dekanom Željkom Volarićem.

U homiliji biskup je kazao kako bi nam naziv »Bezgrješno Začeće Blažene Djevice Marije« u prvi mah mogao usmjeriti misli na grijeh kao središnju poruku današnje svetkovine, a ona nas uvodi u daleko dublju stvarnost. Podsjetio je da nam je svima iskustveno poznato kako postoji određena ljudska ranjenost zlom i negativnošću, koja prethodi našem rođenju i koju nazivamo istočni, ili bolje rečeno iskonski grijeh. K tome, svaki pojedini čovjek svojim osobnim slobodnim opredjeljenjima za ono što je zlo i negativno doprinosi da to opće stanje ranjenosti čovječanstva postane još mučnije i teže, istaknuo je biskup. Upozorio je na svojevrsnu atraktivnost zla, koja se očituje i u činjenici da se suvremeni mediji svakodnevno u najvećoj mjeri usredotočuju na ono što je zlo i negativno u pojedinim osobama i društvu te da ono čini vijest, više nego li sve drugo. Zlo je izazovno, štoviše zarazno. Ono nas uključuje u svoj krug i u svoju igru i time što svaku večer gledamo i slušamo koliko je toga dana zločestoga rečeno i učinjeno u Hrvatskoj i u svijetu, i mi to onda jedni drugima dalje prepričavamo. Što će nam priča o zlu, kad je ono i bez nje dovoljno teško, kazao biskup. Poručio je sudionicima slavlja da se nisu danas okupili u svoju župnoj crkvi da bi slušali o zlu, grijehu i negativnosti, nego da bi usred svijeta zla i negativnosti čuli radosnu vijest, koja je odjeknula već u prapočecima čovječanstva, kako nam je naviješteno u ulomku prvog čitanja iz Knjige postanka.  Pred činjenicom zla, koje je provalilo u njegov život, iznenadilo ga i prevarilo, postavši sastavnim dijelom njegova postojanja čovjek je očitovao svoju nemoć. No, Bog ga nije napustio u tom stanju, nego je smislio projekt i pripremio sredstva kojim će ga osloboditi. Zmiji, simbolu Zloga, Bog je dao do znanja da ne ostaje ravnodušan pred zlom u koje je čovjek upao, nego uspostavlja neprijateljstvo između nje i žene, između nje i ženina potomstva i u toj će borbi čovjek biti pobjednik, ustvrdio je biskup. Kazao je kako se to obećanje počelo ostvarivati u dijalogu između Božjeg glasnika anđela Gabrijela i nazaretske Djevice Marije, koji sv. Luka donosi u evanđeoskom prizoru navještenja. Bog je začećem svoga Sina u Mariji po Duhu Svetom i rođena po tijelu u našoj slabosti, prolaznosti i smrtnosti, njegovom mukom i smrću, snagom božanske ljubavi oduzeo moć grijehu i smrti. Biskup je dodao kako o toj moći Božje ljubavi koja je ubojita za grijeh i smrt, govori apostol Pavao kad nas u ulomku drugog čitanja iz poslanice Efežanima uvjerava da nas je on u Isusu Kristu blagoslovio svakim blagoslovom, nebeskim i zemaljskim, da nas je u njemu izabrao i pozvao u puninu života. Stoga je temeljna radosna vijest koju na slavlju ove svetkovine treba navijestiti da je Marija posebna izabranica u Isusu Kristu da bismo u njemu i mi svi bili izabranici Božji. Izabrao nas je sâm Bog i zajedno s nama korača ovim svijetom. Marija je primjer osobe koja je sva živjela od svijesti da je Božja izabranica, te je zauzeto, dosljedno i vjerno surađivala s njime u ostvarivanju njegova spasenjskog nauma u Sinu svome Isusu Kristu.

Dodao je kako je stoga u središtu današnje svetkovine, naših misli, naše vjere, molitve i zahvaljivanja Isus Krist, blagoslovljeni Sin Očev odvjeka i sin Marijin po zemaljskom rođenju, po čijoj je žrtvi ljubavi na križu ona bila unaprijed sačuvana od svakoga zla, bila sva čista i lijepa. Mi nismo unaprijed sačuvani od zla, ali smo u njezinom i Očevu Sinu zamilovani božanskom ljubavlju, kako tumači sv. Pavao u današnjem drugom čitanju. Na svetkovinu Bezgrješnog začeća Crkva nas poziva da ponovno otkrijemo s Marijom tko smo mi u Isusu Kristu, da smo u njegovoj ljubavi moćniji od zla i smrti. Biskup je potaknuo je sudionike slavlja da povjeruju toj Božjoj istini o nama, da joj se unatoč životnim nevoljama raduju, i zajedno s Marijom hode ovom našom Hrvatskom zemljom koracima vjere u Isusa Krista kojima se stiže do punine i smisla postojanja. Pozvao ih je da se na tom putu još čvršće međusobno povežu u svojoj župi i biskupiji te trajno Bogu zahvaljuju za sve što im je udijelio u Isusu Kristu.