Sv. Terezija od Djeteta Isusa, djevica i crkvena naučiteljica

Corsiera Sacchi Cavallina: Sv. Mala Terezija, 1928.

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Terezija od Djeteta Isusa, djevica i crkvena naučiteljica
Spomendan

Čitanja: Job 42; 1-3. 5-6. 12-17; Ps 118, 66. 71. 75. 91. 125. 130; Lk 10, 17-24.

Evanđelje dana (Lk 10, 17-24)

“Radujte se što su vam imena zapisana na nebesima.”

U ono vrijeme: Vratiše se sedamdesetdvojica radosni govoreći: »Gospodine, i zlodusi nam se pokoravaju na tvoje ime!« A on im reče: »Promatrah Sotonu kako poput munje s neba pade. Evo, dao sam vam vlast da gazite po zmijama i štipavcima i po svoj sili neprijateljevoj i ništa vam neće naškoditi. Ali ne radujte se što vam se duhovi pokoravaju, nego radujte se što su vam imena zapisana na nebesima.«
U taj isti čas uskliknu Isus u Duhu Svetom: »Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima. Da, Oče! Tako se tebi svidjelo. Sve mi preda Otac moj i nitko ne zna tko je Sin — doli Otac; niti tko je Otac — doli Sin i onaj kome Sin hoće da objavi.«
Tada se okrene prema učenicima pa im nasamo reče: »Blago očima koje gledaju što vi gledate! Kažem vam: mnogi su proroci i kraljevi htjeli vidjeti što vi gledate, ali nisu vidjeli; i čuti što vi slušate, ali nisu čuli!«

Razmišljanje

„Malen” je čovjek koji sve svoje pouzdanje stavlja u Gospodina. U Svetom Pismu se često susrećemo s tim izrazom koji govori o ljudima koji su sav svoj život sa svime što se u njemu događa povjerili Kristu. „Malen”, jednostavan čovjek je osoba koja živi sa sviješću da je sve što posjeduje, što ju okružuje, Božji dar. U današnje vrijeme sve veći broj ljudi o tome uopće ne razmišlja, živi rastrošno, crpeći radost i zadovoljstvo samo iz svojih uspjeha i postignuća. Isus nas u današnjem Evanđelju podsjeća da bismo se ipak trebali radovati onome što smo dobili, darovima koje nam je Bog dao! Kada zaboravimo Izvor naših nadahnuća, Tko se „krije” iza naših sposobnosti, onda vrlo brzo zapadamo u oholost. Zaboravljamo Boga, ljude oko sebe. Navlačimo obrazine oholosti, umišljenosti, podmuklosti i idemo kroz život s uzdignutim nosom i glavom u oblacima. Bog dijeli s čovjekom ono što je najljepše. Dopušta čovjeku da iskusi što je lijepo i dobro, dopušta mu da voli i bude voljen. Toliko je darova Božje ljubavi i pažnje oko nas, a i nadalje je malo onih poniznih, jednostavnih, „malenih” ljudi koji ih znaju u poniznosti prihvatiti. A. S.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2022. u izdanju Misionara Krvi Kristove)