Subota trideset i četvrtog tjedna kroz godinu

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Subota
Svagdan

Čitanja: Otk 22, 1-7; Ps 94, 1-2. 3-5. 6-7; Lk 21, 34-36.

Evanđelje dana (Lk 21, 34-36)

“Budni budite da uzmognete umaći svemu što se ima zbiti!”

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima:
»Pazite na se da vam srca ne otežaju u proždrljivosti, pijanstvu i u životnim brigama te vas iznenada ne zatekne onaj Dan jer će kao zamka nadoći na sve žitelje po svoj zemlji. Stoga budni budite i u svako doba molite da uzmognete umaći svemu tomu što se ima zbiti i stati pred Sina Čovječjega.«

Razmišljanje

Isus nas, ne bez razloga, u današnjem Evanđelju upozorava da naše srca ne otežaju u pijanstvu, proždrljivosti i životnim brigama. Čovjek je sazdan tako da, ako neumjereno koristi dobra koja su namijenjena za dobar i zdrav život, jelo, piće i općenito materijalna dobra, onda trpi njegova nutrina, duh i duša. U životu Crkve i vjernih ponavljaju se vremenski periodi u kojima se koncentriramo na ono duhovno, vječno, cilj i smisao naše vjere i života. Dobro je da postoje takvi trenuci i vremenska razdoblja gdje se zajedno kao Crkva- Zajednica pripremamo ne samo za Božić ili Uskrs, nego oni skreću naše misli i težnje na Vječnost i ono što je najvažnije. Ovo nam daje motiv i pokreće na još veći angažman u radu na sebi i uređenju naše nutrine. Suprotnost proždrljivosti, pijanstvu i svakodnevnim brigama su post, žrtava i duhovne vježbe. Ne radi se samo o postu kao odricanju od hrane, nego i od užitaka. Duhovnim vježbanjem naše srce postaje osjetljivo za Božji Glas, za ispunjavanje Njegove volje, a onda dopuštamo Bogu da djeluje u našem životu i radimo na produbljenju naše ljubavi prema Bogu i drugom čovjeku. Stoga nas Krist poziva na neprestanu molitvu i budnost. Stalna molitva je život u Bogu u kojem su moje misli, riječi i dijela ispunjeni Božjom istinom, dobrotom i ljubavlju. Tako Bog ima mogućnost djelovati u meni i preko mene. Budnost pak je neprestana spremnost na susret s Gospodinom, ne samo na onaj posljednji kad se pojavi u času moje smrti, nego i u raznim situacijama i životnim događajima te u drugom čovjeku. Neka nadolazeće Došašće bude vrijeme koje nam neće „iscuriti”, nego radosno očekivanje onoga što nam Bog želi pokloniti svaki dan. Neka to bude vrijeme neprestanoga očekivanja i istovremenog susreta s Gospodinom u različitim životnim situacijama. D. M.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2022. u izdanju Misionara Krvi Kristove)