Sv. Atanazije, biskup i crkveni naučitelj

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Atanazije, biskup i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: Dj 11, 19-26; Ps 86, 1-3. 4-5. 6-7; Iv 10, 22-30.

Evanđelje dana (Iv 10, 22-30)

„Ja i Otac jedno smo.“

Svetkovao se u Jeruzalemu Blagdan posvećenja. Bila je zima. Isus je obilazio Hramom po trijemu Salomonovu. Okružili ga Židovi i govorili mu: »Dokle ćeš nam dušu držati u neizvjesnosti? Ako si ti Krist, reci nam otvoreno!« Isus im odgovori:
»Rekoh vam pa ne vjerujete.
Djela što ih ja činim u ime Oca svoga —
ona svjedoče za mene.
Ali vi ne vjerujete
jer niste od mojih ovaca.
Ovce moje slušaju glas moj;
ja ih poznajem i one idu za mnom.
Ja im dajem život vječni
te neće propasti nikada
i nitko ih neće ugrabiti iz moje ruke.
Otac moj, koji mi ih dade,
veći je od svih
i nitko ih ne može ugrabiti
iz ruke Očeve.
Ja i Otac jedno smo.«

Razmišljanje

Evanđelje po sv. Ivanu nam donosi prekrasan odlomak koji predstavlja Isusa kao pastira. Pastir, kako čitamo u ovom tekstu, poznaje želimo svoje ovce. Zastanimo nad tom stvarnošću. Isus me zaista poznaje? Koliko puta pobjeći od samih sebe, svojih loših navika, razočaranja, svoje grješnosti… Skrivamo od samih sebe svoje realno stanje, a još više od drugih. Sram koji se pojavljuje otkrivanjem svojih slabosti uistinu nije ugodan i da se ne bismo s njime sreli, bježimo u razne aktivnosti, obveze, druženja… Užurbanim načinom života želimo zatomiti svoju savjest, jer nas optužuje. U stavu skrivanja i stavljanja maski na svoje izranjeno srce često dolazimo i pred Gospodina. Obavljajući svoje rutinske pobožnosti, nabrajajući svoje molitve, ne dozvoljavamo susret s Bogom kako ne bismo morali otvarati svoju nutrinu. Zbog loše slike o samima sebi, mislimo kako i Bog ima takvo isto mišljenje o nama. Otvoriti se pred Gospodinom gledamo kao dolazak pred sud koji će izreći kaznu koju moramo podnositi. Stav koji Isus ima prema nama je upravo suprotan. Isus kaže: ja ih poznajem i baš zato nas ljubi takve kakvi jesmo. On ne želi nas savršene, nego naše otvoreno srce. U svojoj ljubavi želi nam otvoriti oči za tolike naše karakteristike, talente i sposobnosti, ali i zagrliti i otkupiti ono što je u nama loše i prljavo. Ne bojmo se doći Isusu. I.O.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2023. u izdanju Misionara Krvi Kristove)