Srijeda šestog vazmenog tjedna

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Svagdan

Čitanja: Dj 17, 15. 22 – 18, 1; Ps 148, 1-2. 11-12. 13-14a. 14bcd; Iv 16, 12-15.

Klanjanje: Virovitica – sv. Rok.

Evanđelje dana (Iv 16, 12-15)

„Duh Istine upućivat će vas u svu istinu.“

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima:
»Još vam mnogo imam kazati,
ali sada ne možete nositi.
No kada dođe on — Duh Istine —
upućivat će vas u svu istinu;
jer neće govoriti sam od sebe,
nego će govoriti što čuje
i navješćivat će vam ono što dolazi.
On će mene proslavljati
jer će od mojega uzimati
i navješćivati vama.
Sve što ima Otac, moje je.
Zbog toga vam rekoh:
od mojega uzima
i — navješćivat će vama.«

Razmišljanje

Središte ovog odlomka jest tajna Presvetog Trojstva. Papa Franjo nas poučava da „se u kršćanskom životu sve odvija oko Otajstva Trojstva i sve se ispunjava u tom beskonačnom misteriju.“ Isus podsjeća Svoje učenike da sve što uče izvorno dolazi od Oca po Sinu i od Sina po Duhu. To nisu tri odvojena otkrivenja, već jedna poruka koja proizlazi iz svake Osobe. Kao Crkva, kao zajednice, kao pojedinci trebamo stalno vodstvo Duha. Zbog čega? Da bismo ostali vjerni istini koja nam je dana i bili otvoreni dublje ju razumjeti, kako bismo ju mogli prenijeti drugima. Ovaj odlomak govori o jedinstvenom odnosu koji postoji između Oca, Sina i Duha, velikog Otajstva Trojstva. Tri Osobe koje dijele sve, čak i božanstvo, tako da postoji samo Jedan Bog. Klanjam se Bogu čija mi je tajna prevelika da bih ju mogao razumjeti, ali mi je još tajnovitije otvorena i dijeli sa mnom Svoj život i istinu. Sveti Augustin sažeo je srž crkvenog vjerovanja u otajstvo Oca, Sina i Duha Svetog na vrlo jednostavan način: „Ako vidiš ljubav, vidiš Presveto Trojstvo.“ Trebali bismo nastojati držati ‘duh’ visoko, prisjećajući se radi koje svrhe i slave postojimo, radimo, borimo se, trpimo, i koliko nam je velika nagrada obećana. M. K.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2023. u izdanju Misionara Krvi Kristove)