Petak dvadesetog tjedna kroz godinu

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Svagdan

Čitanja: Rut 1, 1. 3-6. 14b-16. 22; Ps 145, 5-6ab. 6c-7ab. 7c-8. 9-10; Mt 22, 34-40.

Evanđelje dana (Mt 22, 34-40)

„Ljubi Gospodina Boga svojega i bližnjega svoga kao sebe samoga!“

U ono vrijeme: Kad su farizeji čuli kako Isus ušutka saduceje, okupiše se, a jedan od njih, zakonoznanac, da ga iskuša, upita: »Učitelju, koja je zapovijed najveća u Zakonu?« A on mu reče: »Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim. To je najveća i prva zapovijed. Druga, ovoj slična: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. O tim dvjema zapovijedima visi sav Zakon i Proroci.«

Razmišljanje

Često nam se zna dogoditi da razmišljamo kako Bog od nas mnogo toga traži i kako se odnos s njim svodi na izvršavanje mnoštva zapovijedi. S druge strane, prepoznajemo kako nam svijet nudi raznovrsne ljepote u kojima možemo uživati. Kada susretnemo mlade ljude koji nisu baš skloni crkvi uglavnom će reći da im ne treba nekakav Bog koji od njih stalno nešto zahtjeva i koji im brani da uživaju u životu. Nažalost, često se dogodi da mi kršćani budemo prvi koji nosimo krivu sliku o Bogu unutar svoga srca i onda još drugima govorimo o takvome Bogu. Takvim pristupom samo još više odbijamo ljude od Crkve. Isus Krist je došao kako bi nam pokazao ono pravo Lice Nebeskog Oca. Isus neprestano farizejima i pismoznancima želi dokazati da su u krivu kada je u pitanju Nebeski Otac. Njihova slika o Njemu je, nažalost, iskrivljena, a Isus želi ozdraviti to stanje njihova srca. Farizeji i pismoznanci su se pogubili pokušavajući svojim snagama izvršavati svaki detalj Zakona. Da ne govorimo o predajama starih i vršenju razno raznih običaja. U svemu tome oni su zaboravili Boga, ali i na čovjeka. Više nije bio bitan odnos s Bogom i čovjekom, već njihova pravednost. Svoju pravednost su postavili kao najvišu stepenicu u svome duhovnom životu. Moj ego postaje moj lažni bog. I mi možemo moliti tisuću različitih pobožnosti, a da uopće nemamo želju za Bogom, da budemo što sličniji Njemu. Važno je da ja izvršim svoju pobožnost i da mogu drugima govoriti kako puno molim, a ljubavi nigdje. Nije problem u našim pobožnostima, već u načinu na koji mi pristupamo njima. Isus Svojim načinom djelovanja pokazuje kako se na ispravan način vrši Zakon i kako je svako slovo Zakona u službi ljubavi. Isus Svojim načinom života poučava tebe i mene kako rasti u ljubavi te kako nam naše pobožnosti mogu pomoći da budemo što sličniji Njemu. Svaka molitva koju molim treba me voditi prema živom iskustvu Božje ljubavi u mome životu te da se onda iz iskustva te ljubavi darujem svojim bližnjima. Promatrajmo iz dana u dan našeg Učitelja i Gospodina te Mu dopustimo da nas pouči kako ćemo iz trenutka u trenutak rasti u ljubavi. Neka bude što manje naše samohvale i samopravednosti, a sve više Božjeg milosrđa u nama. I.R.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2023. u izdanju Misionara Krvi Kristove)