Blažena Djevica Marija Žalosna

Titian, Raspeće, 1558.

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Blažena Djevica Marija Žalosna
Spomendan

Čitanja: Heb 5, 7-9; Ps 30, 2-3a. 3bc-4. 5-6. 15-16. 20; Iv 19, 25-27 ili Lk 2, 33-35.

Klanjanje: Ruševo, Vrbje.

Evanđelje dana (Iv 19, 25-27)

„»O Kako ucviljena bješe ona uzvišena, Majka Sina jedinog!«“

Uz križ su Isusov stajale majka njegova, zatim sestra njegove majke, Marija Kleofina, i Marija Magdalena.
Kad Isus vidje majku i kraj nje učenika kojega je ljubio, reče majci: »Ženo! Evo ti sina!« Zatim reče učeniku: »Evo ti majke!« I od toga časa uze je učenik k sebi.

Razmišljanje

Kad Isus vidje majku i kraj nje učenika kojega je ljubio, reče majci: „Ženo! Evo ti sina!“ Uvijek me iznova oduševljava Isusov pogled. Svojim pogledom punim ljubavi gledao je Svoje učenike, bolesnike, izranjene, grješnike, ravnodušne, cinike i one koji su ostali do kraja, do samog križa, vjerni… Isus, unatoč boli koja Ga razdire na križu, primjećuje Svoju Majku i Učenika koji su uza Nj. Pun boli, ali i otvorena Srca daje Majci novoga sina. Ali to nije sve. Isusov pogled vidi dalje vidi čitavu Crkvu koju Marija uzima u svoju majčinsku zaštitu, kao što je nekoć prihvatila Utjelovljenoga. Isusov pogled isto tako i danas prožima i dodiruje srca. Isus vidi i nas jadne grješnike koji padamo pod teretom križa svojih slabosti, bolesti, progonstava, nepravde. U Svetoj Crkvi imam svoju posebnu Majku, Mariju, Majku Boga i Č/čovjeka. Pozvan sam kao i sv. Ivan da ju svaki dan uzmem sebi za Majku. Prihvaćam li Mariju kao svoju Majku? Mislim li na Nju i pohodim li je? M. S.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2023. u izdanju Misionara Krvi Kristove)