Sv. Luka Evanđelist

Oton Iveković, Evanđelist Luka, požeška Katedrala, 1899.

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Luka Evanđelist
Blagdan

Čitanja: 2 Tim 4, 10-17b; Ps 144, 10-11. 12-13ab. 17-18; Lk 10, 1-9.

Titular: Lukač, Novska – sv. Luka Evanđelist – svetkovina.

Evanđelje dana (Lk 10, 1-9)

„Žetva je velika, ali radnikâ malo.“

U ono vrijeme: Odredi Gospodin drugih sedamdesetdvojicu učenika i posla ih po dva pred sobom u svaki grad i u svako mjesto kamo je kanio doći. Govorio im je: »Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju. Idite! Evo, šaljem vas kao janjce među vukove. Ne nosite sa sobom ni kese, ni torbe, ni obuće. I nikoga putem ne pozdravljajte. U koju god kuću uđete, najprije recite: ‘Mir kući ovoj!’ Bude li tko ondje prijatelj mira, počinut će na njemu mir vaš. Ako li ne, vratit će se na vas. U toj kući ostanite, jedite i pijte što se kod njih nađe. Ta vrijedan je radnik plaće svoje. Ne prelazite iz kuće u kuću.«
»Kad u koji grad uđete pa vas prime, jedite što vam se ponudi i liječite bolesnike koji su u njemu. I kazujte im: ‘Približilo vam se kraljevstvo Božje!’«

Razmišljanje

Na blagdan sv. Luke, Crkva pred nas stavlja liturgijski ulomak upravo ovoga evanđeliste. Jako on osobno najvjerojatnije nikada nije susreo Isusa, riječi poruke upućene sedamdeset dvojici mogu se primijeniti i na njega, i on je postao jedan od radnika na njivi Gospodnjoj. Tko je, dakle, Svetac kojega danas slavimo? Prema predaji, Luka je bio podrijetlom iz Antiohije u Siriji. Nije bio Židov. Po struci je bio liječnik. Bio je obrazovan i poznavao je ondašnju književnost. Lijepo je govorio grčki i imao je talenta za pisanje. Oko 40. godine, odnosno sedam godina nakon Kristove smrti i uskrsnuća, postao je kršćanin, vjerojatno u svom rodnom gradu. Desetak godina kasnije na svom životnom putu susreće se sa sv. Pavlom. Pridružio mu se kao učenik, njegov suputnik na misionarskim putovanjima i liječnik. Sveti nam je Luka u nasljeđe ostavio dva djela od neprocjenjive vrijednosti Evanđelje i Djela Apostolska. Imao je priliku upoznati očevidce događaja koje je opisao u svom Evanđelju. Evanđeosku poruku obogatio je mnogim pojedinostima kojih nema u Matejevu, Markovu i Ivanovu evanđelju, posebice onih o Spasiteljevu djetinjstvu. Jedini je prenio prizor Navještenja, rođenja Ivana Krstitelja i Isusa, pohod sv. Elizabete, poklon pastira, Isusovo prikazivanje u hramu te scenu kada Ga roditelji pronalaze u hramu. Djela Apostolska, koja su opis djelovanja prve Crkve nakon Gospodinova Uzašašća, također su rezultat njegovih osobnih iskustava. Bio je očevidac i sudionik mnogih događaja opisanih u Djelima Apostolskim, posebice onih vezanih uz apostolsko djelovanje i putovanja sv. Pavla. Kao kršćanin, kršten i pomazan krizmom, i ja sam poslan da budem Kristov svjedok u svijetu u kojem živim. Kaže se da suvremeni čovjek najradije čita Bibliju, ne onu ispisanu pismom, nego onu koju može iščitati iz života kršćanina. Daj Bože da Evanđelje i Djela Apostolska drugima budu dostupni i čitljivi u mom ponašanju. J. G.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2023. u izdanju Misionara Krvi Kristove)