Sv. Ivan Zlatousti, biskup i crkveni naučitelj

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Ivan Zlatousti, biskup i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: 1 Kor 9, 16-19. 22b-27; Ps 83, 3. 4- 5ab- 5bc-6a i 8a. 12; Lk 6, 39-42.

Obljetnica posvete crkve: Feričanci.

Evanđelje dana (Lk 6, 39-42)

„Može li slijepac slijepca voditi?“

U ono vrijeme: Kaza Isus učenicima prispodobu:
»Može li slijepac slijepca voditi?
Neće li obojica u jamu upasti?
Nije učenik nad učiteljem.
Pa i tko je posve doučen,
bit će samo kao njegov učitelj.
Što gledaš trun u oku brata svojega,
a brvna u oku svome ne opažaš?
Kako možeš kazati bratu svomu:
‘Brate, de da izvadim trun
koji ti je u oku’,
a sam u svom oku brvna ne vidiš?
Licemjere!
Izvadi najprije brvno iz oka svoga
pa ćeš tada dobro vidjeti izvaditi trun
što je u oku bratovu.«

Razmišljanje

• Isus me upozorava na slijepo i nekritičko povjerenje prema ljudima koji su slijepi za vrjednote vjere (r. 39). Što se više osjećam slab i pokoleban u vjeri, tim više bih trebao tražiti provjereno vodstvo za svoj duhovni život.
  • U kakvom se okruženju najčešće krećem? Pomaže li mi ono rasti u vjeri? Molit ću Boga da mi stavi na put prosvijetljene duhovnike i nauči me kako ih prihvaćati.
  • Mudrog učenika krasi poniznost i sposobnost slušanja. Zahvaljujući tome, jednog će dana biti poput svoga Učitelja, postat će predvodnik drugima (r. 40). Znam li slušati svoje život ne učitelje i prihvaćati u jednostavnosti njihove opomene?
  • Isus me upozorava na oholost i umišljenost koje su razlog tomu da rado popravljam živote drugih, a ne vidim ozbiljne slabosti i grijehe u vlastitome životu (rr. 41-42).
  • Koji se osjećaji javljaju u meni kada čujem od Isusa kako kaže: Licemjere! (r. 42) Primjećujem li kod sebe znakove licemjerja? Ako da, pokušat ću ih iskreno iznijeti pred Isusa. Što bih Ga želio zamoliti?
  • Kako izgledaju moji razgovori o drugima? Nastojim li u osobnoj molitvi razgovarati s Bogom o vlastitim ranama i grijesima koji me najviše bole?
  • Molitva je najbolji način da upoznaš sebe. U žarkoj ću molitvi zamoliti Isusa da mi pomogne pogledati moj život u istini. Ponavljat ću: „Nauči me gledati mene u istini!“

(preuzeto iz knjige Živjeti Evanđelje u izdanju Misionara Krvi Kristove)