Biskupovo pismo obiteljima 2016.

Poštovane i drage kršćanske obitelji!

Zajedno sa svećenikom koji ovih svetih dana dolazi k vama blagosloviti vaš dom i obitelj, radosna srca čestitam vam dvadeseti Božić koji slavimo u našoj Požeškoj biskupiji sa željom da novorođeni Gospodin udijeli mir i svako drugo dobro vašoj obitelji u 2017. godini.

Želio bih ovom prigodom zahvaliti za vašu molitvu, plemenitost i dobrotu koju ste tijekom protekla dva desetljeća ugrađivali u život naše požeške mjesne Crkve, za svjedočanstvo vjere, nade i ljubavi koje svakodnevno živite u skrovitosti svoje obitelji, kao i za nastojanje oko evanđeoskih vrijednosti u župi gdje živite te za njezino materijalno pomaganje. Svjedočim osobitu blizinu obiteljima čiji su članovi pogođeni nevoljama te trpe u duši ili tijelu, koji su razdvojeni zbog odlaska jednog ili više njih iz mjesta stanovanja nekamo u domovini ili u inozemstvo radi zaposlenja ili kojeg drugog razloga, starijima, bolesnima i osamljenima. Radujem se djeci koja u obitelji imaju prirodnu i zdravu sredinu za svoju izgradnju i rast. Tugujem zbog mladih koji su prisiljeni otići u inozemstvo radi pronalaska radnog mjesta, u nadi da će se vratiti u domovinu kad im se ovdje otvore mogućnosti dostojnog života. Od početka djelovanja Požeške biskupije iskazivali smo posebnu pozornost obiteljima s brojnom djecom te im i ovom prigodom zahvaljujem za ljubav i žrtvu koju ulažu u nove naraštaje Crkve i domovine, radujući se susretima s njima na slavljima krštenja njihove djece ili na hodočašću u Voćinu. Poznato mi je s kakvim se sve poteškoćama susreću pojedine obitelji. Smatram da se možemo još bolje organizirati da bismo im pomogli. Vjerujem da će članovi župnih pastoralnih vijeća u dogovoru sa župnikom nastojati između ostalog što prije oblikovati u svakoj našoj župi zajednicu obitelji, prema smjernicama koje su dobili na nedavnim susretima. Obiteljske zajednice, u koje je udruženo nekoliko obitelji spremnih uzajamno se potpomagati, redovito bi se okupljale u župnim prostorima i bile nositeljice zdravog poimanja kršćanskog braka i obitelji u svojim župama te njegovale povezanost napose s onim obiteljima koje se nalaze u krizi. U tom im stoji na raspolaganju i biskupijski Obiteljski centar za život i obitelj u Požegi. Pozivam sve kršćanske obitelji da se u svojim župama uključe u programe priprave za naš Treći biskupijski euharistijski kongres idućega 24. rujna 2016. u Požegi. Revno sudjelovanje na nedjeljnim svetim misama i dnevna molitva izvrsno su sredstvo duhovne povezanosti i čvrstine svake obitelji.

Ostajem sa svim obiteljima povezan u molitvi, na sve zazivam Božji blagoslov i od srca u Gospodinu pozdravljam.

✠ Antun Škvorčević
požeški biskup

Požega, 20. prosinca 2016.