Biskupovo pismo obiteljima 2017.

Poštovane i drage kršćanske obitelji!

Zajedno sa svećenikom koji ovih božićnih dana dolazi u vašu obitelj moliti Božji blagoslov, želim mir vašem domu i svima koji u njem prebivaju, te vam od srca čestitam Božić i novu 2018. godinu. Svećenikov pohod podsjetit će vas na dolazak Sina Božjega u našu ljudsku stvarnost, označenu mnogim nevoljama i konačno smrću. No, On je pobijedio smrt i postao naša jedina istinska nada, kako smo mu klicali u geslu Trećega biskupijskog euharistijskog kongresa o 20. obljetnici uspostave naše Biskupije. Osim toga, svećenikov posjet vašoj obitelji posvjedočit će kako svi koji ste kršteni pripadate velikoj obitelji Isusove Crkve, koja se ostvaruje u našoj Požeškoj biskupiji, a čiji je dio i vaša župa. Euharistijskim kongresom u Požegi minuloga mjeseca rujna očitovali smo snažnu istinu kako Isus Krist u slavlju svete mise obnavlja svoju žrtvu ljubavi na križu, snagom nas Duha Svetoga povezuje u jedno, te postajemo zajedništvo Božje ljubavi. Kad iz te svijesti živite povezanost u obitelji, a molitvom je učvršćujete, te odgojem uvodite djecu u spomenute dimenzije našeg postojanja, međusobno se pomažete, napose starijima, tada vaša obitelj postaje kućnom Crkvom, kako je naziva II. vatikanski sabor. To je vaš identitet gledan očima vjere i životom po njoj.

Poznate su mi brojne poteškoće u kojima se nalaze pojedinci i obitelji u našim župama. Valja nam biti ustrajno na Božjoj strani, gledati svoja trpljenja i nevolje u svjetlu Isusove muke i smrti te biti ljudi nade da će u nama njegovom moći ljubavi pobijediti život. S osobitim poštovanjem mislim na obitelji s brojnom djecom, koje unatoč svim nevoljama ostaju vjerne služiteljice života, utemeljene na žrtvi roditeljske ljubavi. Mnogi stariji, siromašni i osamljeni pridonose svojom žrtvom dobru Crkve i naroda. Oni su poziv svima nama da im s još većom zauzetošću i srdačnošću budemo blizu, postanemo ruka pomoćnica i ljubav tješiteljica. Zahvaljujem svima onima koji u svojim župama vrše to dragocjeno služenje, organizirani u karitativnu skupinu Župnog pastoralnog vijeća, izgrađujući u našoj Biskupiji civilizaciju ljubavi po mjeri Isusova samilosnog srca. Tuga nas obuzima dok promatramo kako brojni mladi ljudi i cijele obitelji razmišljaju o odlasku iz naše lijepe domovine u svijet, pa i oni koji imaju radno mjesto, jer žele bolje materijalno stanje svoje obitelji. Usuđujem se pozvati ih na razmišljanje, je li moguće vlastitim inicijativama i boljim organiziranjem, pokrenuti određene gospodarske procese u našoj sredini, te založenošću i žrtvom pridonijeti da nam domovina ne ostane prazna, a stariji ne budu prepušteni osami i da nam budućnost bude izglednija. Molim za mudrost svima nama da u ovom trenutku naše povijesti ne budemo oni koji će zbog osobnog boljitka osiromašiti svoju domovinu i nanijeti štetu njezinoj budućnosti.

Pozivam roditelje da se ne boje života, unatoč problemima gospodarske naravi, jer ih je žrtva za djecu kadra ispuniti daleko više nego li bilo koje materijalno dobro. Požeška biskupija na različite načine stoji uz vas, među ostalim i po našim katoličkim školama i stipendijama koje osiguravamo manje imućnima.

U 2018. godini želimo posebnu pozornost posvetiti našim mladima, pridružujući se tako promišljanjima Opće biskupske sinode koja će se održati u Rimu. Potiče nas na to i snažno iskustvo zajedništva mladih ostvarenog u predvečerje našega Trećeg biskupijskog euharistijskog kongresa u Požegi, te su se na tom tragu u našim župama već počeli odvijati određeni programi za njih. Pozivam mlade da se u njih uključe. Odlučili smo da naša zajednička zadaća u 2018. godini bude i molitva za duhovna zvanja, napose po članstvu u Djelu za duhovna zvanja, koje valja oživjeti i proširiti u svim našim župama. Pomozimo mladima da prepoznaju sebe u Božjem pozivu da budu svećenici, redovnici ili redovnice te tako ulože svoj život u služenje Božjem djelu u našoj hrvatskoj domovini.

Dok vam zahvaljujem za sve što nastojite činiti za dobro svojih duša, surađujući sa  župnicima i s našom Biskupijom, od srca vas pozdravljam i sve blagoslivljam – požeški biskup

✠ Antun Škvorčević

Požega, 19. prosinca 2017.