BISKUP ŠKVORČEVIĆ PRIMIO KLASIČARE IZ POŽEŠKE KATOLIČKE GIMANZIJE

Požeški biskup Antun primio je 20. listopada u crkvi sv. Lovre učenike 1. a razreda Katoličke gimnazije u Požegi u pratnji vjeroučitelja Marijana Pavelića, potvrdivši i na taj način svoju blizinu i brigu prema novim učenicima. Na početku susreta biskup je postavio provokativno pitanje: „Što žele klasičari?“. Protumačivši im povijest crkvenog školstva na ovim prostorima, podsjetio ih je na važnost da se po znanju osposobe za uključivanje u gospodarske i druge društvene sustave. Istaknuo je da im Katolička gimnazija želi pomoći da se odgojem uključe u evanđeoski vrijednosni sustav kojem je Katolička Crkva služila hrvatskom narodu na njegovu trinaeststoljetnom putu.
Istaknuo je da su se oni već na svoj način uključili u taj sustav, jer su se svi rodili u konkretnoj hrvatskoj, slavonskoj sredini, postali baštinicima bogate prošlosti na povijesnom, vjerskom, kulturnom i drugim područjima života, obilježeni vrijednostima koje su ljudi živjeli prije njih, postali dionicima našega jedinstvenog identiteta. Istaknuo je važnost da se gimnazijalci prepoznaju u tom identitetu i od njega žive u sadašnjim povijesnim okolnostima. Kazao im je kako oni nisu samo bića razuma te ih ne može ispuniti stečeno znanje, nego su bića duha, srca, neponovljive osobe kojima je potrebna nutarnja punina, smisao u čijoj su službi duhovne vrijednosti.
Protumačio je zatim učenicima kako ih katolička škola želi uputiti u svijet znanja kao i druge škole, ali da ih pored toga ona nastoji uključiti u iskustvo one duhovne baštine koja se živjela na ovim prostorima 13 stoljeća, a nositeljica joj je bila Katolička Crkva, da u povezanosti s Bogom budu dionicima duhovnog dinamizma koji čovjeka duboko ispunja. Ustvrdio je kako smisao za kojim čeznu daje Bog, koji se u Isusu Kristu objavio kao ljubav koja pobjeđuje i smrt te im je poželio da se što bolje snađu u tom pogledu te u našem društvu budu naraštaj koji svjedoči moć ljubavi.
Potom je biskup Antun učenicima prikazao dugu povijest požeške crkve sv. Lovre, istaknuvši da u njoj nije zasvjedočeno tek osam stoljeća zidova i vrijedne opreme, nego osam stoljeća duša, ljudi koji su ovdje po zajedništvu s Bogom tragali za smislom, te se sada i oni, mladi gimnazijalci na svoj način uključuju u tu povijest. Poželio im je puno radosti i uspjeha na tom putu. Dodao je da o tom svjedoče i predmeti iz župa Požeške biskupije izloženi u Dijecezanskom muzeju koji je nedavno otvoren u Požegi te je kazao učenicima da će im njegovo razgledavanje pomoći još više prepoznati duhovni identitet kojem pripadaju. Upoznao ih je i s drugim srednjovjekovnim crkvama, nanizanima uz rijeku Orljavu sve do njezina ušća u Savu u kojima su posvjedočena tri hrvatska pisma: latinica, glagoljica i uglata ćirilica. Učenici su sa zanimanjem pratili izlaganje biskupa Antuna o iznimnom bogatstvu povijesti, vjere, znanosti i kulture. Na kraju susreta biskup je na sve njih zazvao Božji blagoslov.