Dvadeseta obljetnica uspostave Požeškoga stolnog kaptola sv. Petra

Prigodom 20. obljetnice uspostave Požeškoga stolnog kaptola sv. Petra, biskup Antun Škvorčević u zajedništvu s kanonicima predvodio je 28. lipnja euharistijsko slavlje u požeškoj Katedrali. Prepošt Kaptola Ivica Žuljević podsjetio je na početku okupljene vjernike kako je na današnji dan prije dvadeset godina u Katedrali proglašen Dekret Kongregacije za kler o utemeljenju Požeškoga stolnog kaptola sv. Petra pod nazivom srednjovjekovnoga Požeškoga zbornog kaptola sv. Petra, da je biskup Antun tada uveo u službu prvih šest kanonika, te je tako započelo djelovanje ove crkvene ustanove, izrazivši radost što o navedenoj obljetnici biskup Antun predvodi zahvalno bogoslužje. Uvodeći u slavlje biskup je pozdravio članove kanonike i pozvao nazočne vjernike da im se u predvečerje svetkovine sv. Petra i Pavla, kada se spominjemo uspostave Požeškoga Stolnog kaptola, pridruže u zahvalnosti Bogu za sve što je on po njihovu služenju tijekom dvadeset godina mogao ostvariti u Katedrali, središnjoj biskupijskoj crkvi.

Započinjući homiliju biskup je progovorio o energetskom pitanju suvremenog društva te je rekao: »Od vremena do vremena stručnjaci nas upozoravaju da naša budućnost ovisi o rješenju energetskog pitanja. Misle pritom uglavnom na gospodarsku razinu, gdje je potreban trajni rast proizvodnje, da bi se opstalo u proizvodno-potrošačkom sustavu tržišne ekonomije, čiji je cilj što veća dobit. Što veća proizvodnja i potrošnja, to veća energetska potreba, i ona predviđa energetsku krizu. Užurbano se traže novi izvori energije, po mogućnosti oni koji ne bi poput fosilnih goriva zagađivali okoliš, ili kao atomska energija prijetili čovječanstvu opasnim zračenjem, pa se nastoji oko čiste bio-energije, solarne energije, vjetro-energije, vodo-energije i drugih bezopasnih ili manje opasnih rješenja.«

Povezujući govor o energiji s porukom misnih čitanja, biskup je kazao: »Energija je kozmička pokretačka snaga, kojom se na različitim razinama ostvaruje životni dinamizam. Naviještena Božja riječ na svoj način uključuje se u raspravu o tom pitanju. Ona usmjeruje diskurs našeg razmišljanja s onoga što možemo dobiti iz prirode oko nas, na ono što može ostvariti osoba u svojim najmoćnijim energetskim potencijalima, obznanjujući kako je ljubav istinska energija, o kojoj ovisi naša sadašnjost, budućnost i vječnost. Božja objava je tako korektiv naših nerijetko jednostranih gospodarskih energetskih nastojanja, i usredotočuje nas na osobu Boga živoga, koja se u Isusu Kristu na križu objavila kao najviši i neiscrpivi izvor života, energetske moći Duha Svetoga, pokretačke snage svega postojećeg, pobjedničke moći jače od smrti. Tu energiju nije moguće proizvesti, nego je primiti kao dar života, punine, smisla.

Dublje ponirući u naviještenu Božju riječ, biskup je nastavio: »Taj „primiti“ ili „primati“ izazov je u današnjim svetim čitanjima. Neka plemenita Šunamka ili Šunamitka – čujemo u prvom čitanju – prima u svoju kuću proroka Elizeja, prostire sol i hrani ga, oprema mu za odmor sobicu na krovu s naznakom pojedinosti koje u nju smješta: postelju, stol, stolicu i svjetiljku, da ga može što dostojnije ugostiti. Primivši proroka, žena se gostoprimstvom uključila u čudesni životni dinamizam ljubavi, te ona i muž, vremešni, kao svojevrsnu nagradu primaju iduće godine novi život, dijete kao dar. No, to je samo naznaka koja ima svoje puno ostvarenje u Isusu Kristu. U kratkom odlomku današnjeg evanđelja Isus osam puta izgovara riječ „primiti“, po kojoj se događa energetski proces što ga ostvaruje Duh Sveti, i uvodi čovjeka na božansku razinu života. Gospodin u središte našeg primanja stavlja svoju vlastitu osobu, jer primanjem njegove osobe primamo samoga Boga, te stoga i njegove učenike treba primati kao njega samoga. „Tko vas prima, mene prima; a tko prima mene, prima onoga koji je mene poslao“ (Mt 10,40), kaže Isus. Uvjerava nas da se, primajući proroka uključujemo u dinamizam primanja proročke plaće; primanjem pravednika zavrjeđujemo primiti pravedničku plaću, te konačno kad primamo jednoga od najmanjih ljudi i napojimo ga samo čašom vode zato što je njegov učenik, primamo plaću koja nam neće propasti u vječnosti.«

Iznoseći poruku današnjeg evanđelja, biskup je ustvrdio da »u današnjem evanđelju Isus nastupa radikalno s obzirom na vlastitu osobu, objavljujući kako onaj koji ljubi nekoga ili nešto drugo više nego njega, nije njega dostojan, jer ostaje u mrtvoj energetskoj zoni. A onaj koji ga prima kao prvu i najvažniju osobu svog života, uključuje sebe u onu energetsku snagu kojom je on pobijedio smrt, postaje dionikom života vječnoga. Eto zašto je važno sudjelovanje na svetoj misi svake nedjelje, ispovjediti gdje je Isus Krist na ljestvici našeg života, te po slušanju Božje riječi i primanju svete pričesti biti uključen u njegov energetski krug, primiti njegovo tijelo za život svijeta i svakodnevno ga tako svjedočiti, da ljudi vide naša dobra djela i slave Oca našega koji je na nebesima (usp. Mt 5,16)«, naglasio je biskup. Pozvao je sudionike slavlja neka ne dopuste »da Hrvatsku zahvati najdublja energetska kriza koja se događa u nemoći ljubiti, u nesposobnosti primiti Isusa Krista i  njegovu ljubav kao dar božanske energije od koje se istinski živi ovdje i u vječnosti«.

Povezujući Stolni kaptol s naviještenim svetim čitanjima, biskup je rekao: »Današnja Božja riječ otvorila nam je dublji pristup i ustanovi koja se zove Požeški stolni kaptol sv. Petra, uspostavljenoj u našoj Katedrali prije dvadeset godina na današnji dan, u predvečerje svetkovine Apostolskog Prvaka. Ona je na svoj način živa memorija srednjovjekovnoga Požeškog zbornog kaptola sv. Petra, koji je imao sjedište u Starom Gradu, u današnjem mjestu Kaptol. O različitim povijesnim pitanjima života i djelovanja Požeškoga kaptola sv. Petra progovorit će Znanstveno-stručni simpozij u prosincu ove godine. A mi na tragu današnje Božje riječi samo istaknimo da je i ova crkvena ustanova služila ljudima na našim prostorima kako bi se primanjem Isusa Krista  uključivali u ono što može ostvariti u njima samo energija njegove ljubavi. Svim članovima požeškoga Stolnog kaptola sv. Petra na čelu s prepoštom Ivicom Žuljevićem čestitam dvadesetu obljetnicu njegove uspostave sa željom i molitvom da oni svojim djelovanjem u našoj Katedrali pomognu kako bi se taj isti Božji dinamizam i danas snažno ostvarivao u nama.«

Na svršetku svete mise biskup je članovima Stolnog kaptola i svim sudionicima slavlja čestitao sutrašnju svetkovinu Apostolskih Prvaka sv. Petra i Pavla. Zahvalio je Zboru mladih požeških glazbenika, koji je pod ravnanjem Josipa Prajza predvodio liturgijsko pjevanje, te je nazočne vjernike pozvao da nakon ove svete mise budu dionici njihova koncertu pod nazivom „Tu es Petrus“. Zazvao je Božji blagoslov na daljnje djelovanje Stolnog kaptola, kao i na sve sudionike slavlja.