Upute pri održavanju župne kateheze

Upute kojih se treba pridržavati pri održavanju župne kateheze

temeljene na

Uputama za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19
vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u šk. godini 2020./21.

Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo
i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske

OPĆA UPUTA ZA ORGANIZACIJU KATEHETSKE SKUPINE

Preporuča se organizacija katehetske skupine (osobito prvopričesnika i krizmanika) na način da se vjeroučenici koji redovito nisu u istoj školi i/ili istom razredu ne povezuju u istu katehetsku skupinu.

Jednako tako, preporuča se župnicima da na početku pastoralne godine zatraže od roditelja da svoje dijete u župnom uredu upišu za pohađanje župne kateheze, napose u pripravi za prvu svetu pričest odnosno potvrdu, čime roditelji na svoj način daju suglasnost da njihovo dijete pohađa župnu kateheze u okolnostima ugroze koronavirusom.

OBVEZE RODITELJA/VJEROUČENIKA PRIJE I KOD DOLASKA NA ŽUPNU KATEHEZU

• Preporuča se da roditelji/skrbnici djetetu izmjere tjelesnu temperaturu prije dolaska na župnu katehezu te u slučaju povišene tjelesne temperature vjeroučenik ne dolazi na župnu katehezu.
  • Vjeroučenika na župnu katehezu ne bi trebao dovoditi roditelj koji ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje). Ako iste simptome ili mjeru samoizolacije ima vjeroučenik ili ako je zaražen virusom COVID-19 ne smije dolaziti na župnu katehezu.

BORAVAK VJEROUČENIKA NA ŽUPNOJ KATEHEZI

Fizičko udaljavanje

• Vjeroučenici bi trebali što je više moguće održavati distancu (fizičku udaljenost) od drugih vjeroučenika i odraslih (preporučeno 1,5 m).

Higijena ruku

• Vjeroučenici trebaju redovito i pravilno prati ruke prije ulaska u prostor održavanja župne kateheze, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i uvijek kada ruke izgledaju Za pranje ruku treba koristiti tekuću vodu i sapun.
  • Nakon pranja ruku vodom i sapunom ruke treba osušiti papirnatim ručnikom za jednokratnu upotrebu koji se nakon korištenja baca u koš za otpatke s poklopcem.

Dezinfekcija ruku

• U onim prostorima u kojima nema tekuće vode i sapuna pranje ruku nakon dolaska izvana i u nekim drugim prilikama zamjenjuje se dezinficiranjem ruku.
  • Sredstvo za dezinfekciju treba u količini od 1 do 2 ml nanijeti na suhe i čiste dlanove. Dlanove i područje između prstiju treba protrljati dok se ruke ne osuše, a sredstvo nije potrebno isprati.

Nošenje zaštitnih ili medicinskih maski za lice

• Prvopričesnici (redovito učenici razredne nastave osnovne škole) ne nose zaštitne maske.
  • Ostali vjeroučenici ne nose zaštitne maske osim u slučaju kada u prostoru nije moguće održati fizičku udaljenost od druge djece i osoba koje se nalaze u istom prostoru (za učenike od 5. do 8. razreda OŠ 1,5 m, a za učenike SŠ približno 2 m).
  • Masku mogu nositi učenici koji to žele i oni učenici koji su u skupini izrazito vulnerabilnih osoba i kojima je nošenje maske preporučio liječnik.
  • Ako se maska nosi, neophodno ju je nositi pravilno na način da cijelo vrijeme prekriva nos i usta.

Napomena!

• Vjeroučenike treba poticati da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju odbaciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju rukama.
  • Preporuča se i potiče djecu da ne dodiruju usta, nos, oči i lice kao i da ne stavljaju ruke i predmete u usta.

ORGANIZACIJA RADA S VJEROUČENICIMA

• Svaka katehetska skupina boravi u jednoj prostoriji.
  • Kod većih katehetskih skupina treba razmotriti mogućnost organiziranja župne kateheze u odgovarajućoj prostoriji veće površine ili skupinu podijeliti u dvije odnosno više manjih skupina.
  • Ukoliko to vrijeme i način rada dopušta, preporuča se organizacija župne kateheze na otvorenom.
  • Vjeroučenik na župnu katehezu nosi svoj pribor i ne dijeli ga s drugim vjeroučenicima.

Organizacija prostora

• Prostorija u kojoj se održava župna kateheza trebala bi biti što veće površine i visine, prozračna i osunčana (odgovarajući izvor dnevnog svjetla).
  • Prostorija se treba moći provjetriti vanjskim zrakom.
  • Korištenje toaleta treba organizirati na način da se jasno odredi i na vratima naznači maksimalan broj korisnika, označi mjesto za red te se pripazi na poštivanje fizičkog razmaka kod korištenja toaleta. Ako je toalet manje površine vjeroučenik može pričekati izvan toaleta da drugi vjeroučenik izađe.

Čišćenje i provjetravanje prostora

• Prostor u kojem se održava župna kateheza potrebno je provjetravati više puta dnevno (ovisno o intenzitetu održavanja župne kateheze) u trajanju od najmanje pola sata, ako to vremenske prilike dopuštaju. Kad je lijepo vrijeme, preporučuje se ostaviti otvorene prozore tijekom odvijanja župne kateheze.
  • Dodirne površine kao što su kvake, ručke na prozorima, radne površine, slavine u toaletima, tipke vodokotlića, prekidače za struju te druge dodirne površine koje koristi veći broj osoba neophodno je dezinficirati prebrisavanjem više puta.
  • Preporuča se izbjegavanje korištenja klimatizacijskih i ventilacijskih uređaja koji izazivaju kovitlanje zraka.

UMJESTO ZAKLJUČKA

• Sve upute i preporuke koje su istaknute imaju za cilj temeljitiju brigu za očuvanje našeg i zdravlja vjeroučenika na župnoj katehezi. Učinimo što je u našoj moći kako bismo spriječili moguću zarazu!