Sv. Katarina Sijenska, djevica i crkvena naučiteljica – zaštitnica Europe

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Katarina Sijenska, djevica i crkvena naučiteljica – zaštitnica Europe
Blagdan

Čitanja: 1 Iv 1, 5 – 2, 2; Ps 102, 1-2. 3-4. 8-9. 13-14. 17-18a; Mt 11, 25-30.

Evanđelje dana (Mt 11, 25-30)

„Sakrio si ovo od mudrih i umnih, a objavio malenima.“

U ono vrijeme reče Isus: »Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima. Da, Oče, tako se tebi svidjelo. Sve je meni predao Otac moj i nitko ne pozna Sina doli Otac niti tko pozna Oca doli Sin i onaj kome Sin hoće objaviti. Dođite k meni svi koji ste izmoreni i opterećeni i ja ću vas odmoriti. Uzmite jaram moj na sebe, učite se od mene jer sam krotka i ponizna srca i naći ćete spokoj dušama svojim. Uistinu, jaram je moj sladak i breme moje lako.«

Razmišljanje

Isus se predstavlja kao Sin Božji, ali ne onaj pobjedonosni kakvoga bismo očekivali, nego Sin blaga i ponizna srca. On je Sin koji je sve dobio od Oca i djeluje u skladu s Njegovom voljom. On je Mesija koji nam pokazuje put spoznaje Oca. Taj put je objavljen svima, a napose malenima, jednostavnim i poniznim ljudima, jer je i sam Isus takav: blag, ponizan i jednostavan. Čovjek se sam od sebe može prihvatiti napora da dođe do spoznaje Boga Oca, ali njegovi napori bez milosti Božje, bez pomoći Duha Svetoga koji upravlja tim naporima, su malo uspješni. Isus nas sve poziva k Sebi, a napose one koji su umorni i opterećeni, jer ćemo u Njemu i Njegovu nauku naći odmor. Kada tekst govori o jarmu koji nam je uzeti, govori metaforički o prihvaćanju Isusova stila života. Taj jaram nije težak, nije prepun ograničavajućih pravila, kao onaj što su ga farizeji natovarili Židovima više je to <oruđe› koje nas na našem životnom put povezuje s Kristom. To oruđe je prihvatljivo i lagano, ako je naše srce ponizno, blago i jednostavno. Ako tu nailazimo na neke poteškoće, sigurno je da one ne proizlaze iz Isusova nauka, nego iz naših vlastitih ograničenosti koje uzrokuju patnju. Današnji evanđeoski odlomak je poziv da upoznajemo i učimo od Isusa, od Onoga koji nam je Svojim životom objavio Oca i pozvao nas da budemo s Njim, da uzmemo onaj jaram koji je lagan, a to znači da prihvatimo Njegov način života koji potiče na rast u ljubavi. W. Cz.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2023. u izdanju Misionara Krvi Kristove)