Sv. Antun Padovanski, prezbiter i crkveni naučitelj

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Antun Padovanski, prezbiter i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: 1 Kr 18, 41-46; Ps 64, 10abcd. 10e-11. 12-13; Mt 5, 20-26.

Titular: Daruvar – sv. Antun Padovanski, Krapje, Našice – sv. Antun Padovanski, Staro Petrovo Selo – svetkovina.

Evanđelje dana (Mt 5, 20-26)

„Tko se srdi na brata, bit će podvrgnut sudu.“

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima:
»Ne bude li pravednost vaša
veća od pravednosti pismoznanaca i farizeja,
ne, nećete ući u kraljevstvo nebesko.
Čuli ste da je rečeno starima:
Ne ubij!
Tko ubije, bit će podvrgnut sudu.
A ja vam kažem:
Svaki koji se srdi na brata svoga
bit će podvrgnut sudu.
Ako tko bratu rekne: ‘Glupane!’,
bit će podvrgnut Vijeću.
Ako tko reče: ‘Luđače!’,
bit će podvrgnut ognju paklenomu.
Ako dakle prinosiš dar na žrtvenik
pa se ondje sjetiš da tvoj brat ima nešto protiv tebe,
ostavi dar ondje pred žrtvenikom,
idi i najprije se izmiri s bratom,
a onda dođi i prinesi dar.
Nagodi se brzo s protivnikom
dok si još s njim na putu,
da te protivnik ne preda sucu,
a sudac tamničaru,
pa da te ne bace u tamnicu.
Zaista, kažem ti,
nećeš izići odande
dok ne isplatiš do posljednjeg novčića.«

Razmišljanje

• Ostajem uz Isusa koji propovijeda na gori. On želi da preispitam svoj odnos prema Božjem Zakonu i prema samom sebi: jesam li zaražen „farizejskim stavom” njegovanja osjećaja pravednosti u sebi (r. 20)?
  • Zagledat ću se dublje u sebe. Dopuštam li Riječi da u meni propita nevjeru, odvraćanje od Zakona? Ne potiskujem li možda u sebi poziv na obraćenje? Na što me Riječ u posljednje vrijeme poziva? Kako odgovaram na taj poziv?
  • Čuli ste… (…) A ja vam kažem… (rr. 21-22) Poput refrena se ponavljaju Isusove riječi koje me trebaju ohrabriti na veći evanđeoski radikalizam u mom pozivu. On me uči beskompromisnom življenju vrednotama Evanđelja.
  • Svaki koji se srdi na brata svoga bit će podvrgnut sudu. (rr. 22-26) Jesam li srdit na nekoga? Idem li sa svojim gnjevom na molitvu, na Euharistiju?
  • Ako je u ovom trenutku moje srce zatvoreno za neku osobu, zamolit ću Isusa da ga otvori, izliječi od gnjeva i nauči opraštati. Prvi dar koji On od mene očekuje pred oltarom jest moje opraštanje i pomirenje s bližnjim s kojim sam u sukobu.
  • Nagodi se brzo s protivnikom… (rr. 25-26) Isus me upozorava na obmanjujuću kušnju odgađanja pomirenja za sutra. Želi da se svakodnevno u istini obraćam Ocu moleći se riječima: „I otpusti nam duge naše, kao što mi otpuštamo dužnicima našim.”
  • Stat ću pred raspetim Isusom. Zagledat ću se u Njegove rane. Reći ću mu za odnose koji su mi najteži. Pokazat ću Mu rane koje sam zadobio od drugih. Priznat ću Mu za rane koje sam ja zadao drugima. Ponavljat ću s vjerom: „Nauči me da opraštam i oproštenje tražim.

(preuzeto iz knjige Živjeti Evanđelje u izdanju Misionara Krvi Kristove)