Blažena Djevica Marija – Majka Crkve

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Blažena Djevica Marija – Majka Crkve
Blagdan

Čitanja: Post 3, 9-15. 20; Jdt 13. 18bcde. 19; Iv 19, 25-27.

Evanđelje dana (Iv 19, 25-27)

„Evo ti sina! Evo ti majke!“

U ono vrijeme: Uz križ su Isusov stajale majka njegova, zatim sestra njegove majke, Marija Kleofina, i Marija Magdalena. Kad Isus vidje majku i kraj nje učenika kojega je ljubio, reče majci: »Ženo! Evo ti sina!« Zatim reče učeniku: »Evo ti majke!« I od toga časa uze je učenik k sebi!

Razmišljanje

Smrt i sahrana djeteta jedno je od najtežih ljudskih iskustava. Premda prazninu, tugu i suze izaziva svaki gubitak, ipak je drugačije kada umire stariji, bolestan čovjek; i tada najčešće kažemo: Tako treba biti. Neusporedivo veća bol ostaje kada roditelj mora pokopati svoje dijete, svoju nadu u budućnost, „produžetak loze“. Kroz to bolno iskustvo danas iščitavam i Marijin stav pod Križem. Ona zna što to znači izgubiti dijete. No, njezina nazočnost na Golgoti, nije bila diktirana samo krvnim srodstvom, suosjećajnošću. Marijino Srce, kao Majke Crkve, bilo je raspaljeno onim istim žarom ljubavi kao i Srce Njezinog Sina i Ona razumije koliko je veliku cijenu odlučio platiti Bog za čovjekovo spasenje. Blažena Djevica je pod Križem Svoga Sina i zbog toga što Ju čitava Crkva treba kao Majku. Njezino posvemašnje pouzdanje u Boga je lekcija koju svi mi trebamo savladati. Zato nam je i potrebno današnje Evanđelje da vidimo i prihvatimo Mariju kao Majku i da Njezino pouzdanje postane naše pouzdanje, naša snaga u svakoj životnoj situaciji. Navikli smo se da se Bogu obraćamo u trenutcima kada nam je najteže u životu, a kada nastupi mirno razdoblja, kada nema kušnji i nikakvih smetnji, onda se molimo eto, jer se molimo; najčešće ne razmišljajući uopće, automatski, iz navike. A kada opet nastupi vrijeme kušnji, kada nam nedostaje zdravlja, novca… ne napada li nas kriza vjere, kriza srednje životne dobi, one postajemo li ogorčeni, razočarani, malaksali i gubimo osjećaj smisla? Gospodine Isuse, po Svojoj Predragocjenoj Krvi i po zagovoru Presvete Djevice Marije, Majke Crkve, očisti i ojačaj nas da se molimo srcem i vodimo vjerom bilo to u dobru ili zlu ta da iz svake kušnje izađemo kao ljudi vjere. Istinski vjerovati znači i u smrti vidjeti život, jer se Isus kao prvi vratio s groblja Živ. Amen! F. P.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2023. u izdanju Misionara Krvi Kristove)