Utorak petnaestog tjedna kroz godinu

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Svagdan

Čitanja: Iz 7, 1-9; Ps 47, 2-3a. 3b-4. 5-6. 7-8; Mt 11, 20-24.

Evanđelje dana (Mt 11, 20-24)

„Tiru, Sidonu i Sodomi bit će na Dan sudnji lakše negoli vama.“

U ono vrijeme: Stane Isus prekoravati gradove u kojima se dogodilo najviše njegovih čudesa, a oni se ne obratiše: »Jao tebi, Korozaine! Jao tebi, Betsaido! Da su se u Tiru i Sidonu zbila čudesa koja su se dogodila u vama, odavna bi se već oni u kostrijeti i pepelu bili obratili. Ali kažem vam: Tiru i Sidonu bit će na Dan sudnji lakše negoli vama.«
»I ti, Kafarnaume! Zar ćeš se do neba uzvisiti? Do u Podzemlje ćeš se strovaliti! Doista, da su se u Sodomi zbila čudesa koja su se dogodila u tebi, ostala bi ona do danas. Ali kažem vam: Zemlji će sodomskoj biti na Dan sudnji lakše nego tebi.«

Razmišljanje

• Pažljivo ću slušati Isusov gorki prijekor i ton Njegova glasa. Odlučan je i prepun boli. Bolno Mu je što se ljudi među kojima je najdulje proboravio i koji su iskusili Njegovu blizinu ne obraćaju (rr. 21-22).
  • Bliski svakodnevni boravak s Isusom može dovesti do bliskosti s Njim ili do loše navike koja ubija duhovne potrebe i anestezira srce. Osvijestit ću si da pripadam među one koji svakodnevno žive blizu Isusa.
  • Sagledat ću svoju molitvu, svoj doživljaj Euharistije i sakramenta pomirenja. Što mogu reći o svojim susretima s Isusom? Što unose u moju svakodnevicu? Kako danas izgledaju moje duhovne želje?
  • Isus se služi drastičnom usporedbom: da su ljudi iz grješne Sodome doživjeli čuda koja je učinio u Kafarnaumu, odavno bi se obratili. Potraćene milosti spominju se u kontekstu sudnjeg dana (rr. 23-24).
  • Zamolit ću Isusa da mi pokaže one situacije iz moga života u kojima mi je iskazao najviše milosti. Zaustavit ću se s Njim u svim onim situacijama u kojima me je čudesno sačuvao, nahranio i vodio. Kontemplirat ću Njegovu ljubav u svome životu.
  • Zamolit ću Isusa da mi pokaže one trenutke, situacije i događaje u mome životu u kojima sam svjesno odbacio ili potratio Njegovu milost. Što je bilo ili još uvijek jest moj najveći duhovni nemar?
  • Ponovno ću pozvati Isusa u svoj život. U žarkoj molitvi predat ću Mu sav svoj život, svaki trenutak svoje svakodnevice. Ponavljat ću s predanošću: „Isuse, učini sa mnom što god hoćeš!“

(preuzeto iz knjige Živjeti Evanđelje u izdanju Misionara Krvi Kristove)