Sv. Bonaventura, biskup i crkveni naučitelj

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Sv. Bonaventura, biskup i crkveni naučitelj
Spomendan

Čitanja: Iz 1, 11-17; Ps 49, 8-9. 16bc-17. 21 i 23; Mt 10, 34 – 11, 1.

Evanđelje dana (Mt 10, 34 – 11, 1)

„Nisam došao donijeti mir, nego mač.“

U ono vrijeme: Reče Isus svojim apostolima:
»Ne mislite da sam došao
mir donijeti na zemlju.
Ne, nisam došao donijeti mir,
nego mač.
Ta došao sam rastaviti
čovjeka od oca njegova
i kćer od majke njezine
i snahu od svekrve njezine;
i neprijatelji će čovjeku
biti ukućani njegovi.
Tko ljubi oca ili majku više nego mene,
nije mene dostojan.
Tko ljubi sina ili kćer više nego mene,
nije mene dostojan.
Tko ne uzme svoga križa i ne pođe za mnom,
Tko nađe život svoj,
izgubit će ga,
a tko izgubi svoj život poradi mene,
naći će ga.
Tko vas prima,
mene prima;
a tko prima mene,
prima onoga koji je mene poslao.
Tko prima proroka jer je prorok,
primit će plaću proročku;
tko prima pravednika jer je pravednik,
primit će plaću pravedničku.
Tko napoji jednoga od ovih najmanjih
samo čašom hladne vode
zato što je moj učenik,
zaista, kažem vam,
neće mu propasti plaća.«
Pošto Isus završi upućivati dvanaestoricu učenika, ode odande naučavati i propovijedati po njihovim gradovima.

Razmišljanje

• Zamišljam Isusa kako poziva k Sebi Dvanaestoricu. Nije prošlo dugo vremena od trenutka kada ih je odabrao da budu apostoli. Prije nego što krene u njihove gradove propovijedati Evanđelje, želi im prenijeti važnu poruku (r. 11, 1). Govori im o posljedicama njihova životnog odabira.
  • Odluka za Isusa koju su donijeli može naići na različite reakcije u obiteljskim krugovima (rr. 34-36). Mogu postati, poput Njega samoga, „znak protivljenja”. Ukućani će prestati komunicirati s njima. Probudit će tjeskobu među roditeljima, braćom i sestrama.
  • Kakvi se osjećaji javljaju u meni dok slušam riječi koje najavljuju posljedice odluke za Isusa? Jesam li u vlastitom životu doživio situacije o kojima Isus govori? Želim li obnoviti svoju odluku za Isusa sa svim njezinim posljedicama?
  • Isus očekuje još i više. Želi ne samo da pristanem na bolne situacije odbačenosti zbog Njega, već i da Mu podredim svoje najdublje odnose, one s najbližima (r. 37).
  • U iskrenom razgovoru s Isusom predat ću Mu odnose koji su mome srcu najmiliji. Donosim Mu svoju ljubav prema roditeljima, prema vlastitoj obitelji, meni najdražim ljudima. Zamolit ću Ga da mi ljubav prema njima nikada ne zakloni Isusa, da Njega uvijek više volim.
  • Isus prihvaća moj izbor s potpunom ljubavlju. Nagrađivat će sve one koji će me prihvatiti kao Njegova učenika (rr. 40-41). Zagovara me i brine se za mene (r. 42). Čuva me poput zjenice oka.

(preuzeto iz knjige Živjeti Evanđelje u izdanju Misionara Krvi Kristove)