Sv. Ćiril, monah, i Metod, biskup, slavenski apostoli – zaštitnici Europe i Đakovačko-osječke crkvene pokrajine

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

Blagdan

Čitanja: Dj 13, 46-49; Ps 116, 1. 2; Lk 10, 1-9.

Obljetnica posvete crkve: Slatina – sv. Josip.
OBLJETNICA OSNUTKA POŽEŠKE BISKUPIJE (1997.)

Evanđelje dana (Lk 10, 1-9)

„Žetva je velika, ali radnika malo.“

U ono vrijeme: Odredi Gospodin drugih sedamdesetdvojicu učenika i posla ih po dva pred sobom u svaki grad i u svako mjesto kamo je kanio doći. Govorio im je: »Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju. Idite! Evo, šaljem vas kao janjce među vukove. Ne nosite sa sobom ni kese, ni torbe, ni obuće. I nikoga putem ne pozdravljajte. U koju god kuću uđete, najprije recite: ‘Mir kući ovoj!’ Bude li tko ondje prijatelj mira, počinut će na njemu mir vaš. Ako li ne, vratit će se na vas. U toj kući ostanite, jedite i pijte što se kod njih nađe. Ta vrijedan je radnik plaće svoje. Ne prelazite iz kuće u kuću.«
»Kad u koji grad uđete pa vas prime, jedite što vam se ponudi i liječite bolesnike koji su u njemu. I kazujte im: ‘Približilo vam se kraljevstvo Božje.’«

Razmišljanje

Isus, oslobađajući dvojicu stanovnika gadarskog kraja od zlih duhova, daje im novi život i vraća im mir, radost. Vraća ih u društvo, u zajednicu, svjedoči im o dobroti i vraća mir u cijeli grad koji je bio uznemirivan ovim opasnim ljudima. Kakve su posljedice toga čina? Ne žele Isusa i traže od Njega da napusti njihov kraj! Zašto, pitamo se. To je potpuno nelogično. Istina, izgubili su oveće krdo svinja, ali dobili su puno više. K tomu, da su Ga primili, Isus bi sigurno ozdravio više bolesnika i učinio više čudesa, navijestio bi im Radosnu Vijest spasenja, govorio o Bogu Ocu… Ipak se to nije dogodilo, jer: draža su im bila njihova »svinjska krda«, njihov vlastiti dobitak, vlastiti poslovi, njihovi problemi i brige. Nisu znali izaći iz uskih okvira vlastitog mišljenja i otvoriti se Kraljevstvu Božjem, nisu željeli izići ususret Kraljevstvu Duha Svetog, Kraljevstvu Ljubavi koje im je nudio Isusu. U nama se može lako roditi misao: ma, koji su to samo tvrdoglavci’?!. No, prije nego osudimo, zavirimo radije u vlastitu kuću. ih Nismo li i mi u svom životu imali slučajeva da nam dolazi Isus, pokazuje Svoju čudotvornu moć, izbavlja nas iz ropstva, iskazuje nam Svoje beskrajno milosrđe? Jesam li Ga tada pustio u svoj dom, svoj život? Jesam li Ga prepoznao i surađivao s Njim i onda kada je trebalo platiti cijenu: odbaciti božanstva koja smo stvorili sami sebi, odreći se svojih idola? Ili smo, poput stanovnika gadarskog kraja, otjerali Isusa, a tvrdokorno se pribili uz svoje idolopoklonstvo… Znam li na svoje životne prilike gledati iz perspektive Božje ljubavi? Tražim li Duha Si savjeta i mudrosti da mi pomogne kad ne znam što mi je učiniti? Molim li Isusa da me On vodi kroz život? J. S.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2023. u izdanju Misionara Krvi Kristove)